Zprávy

Archa Noemova v jejích skutečných rozměrech postavená v americkém zábavním parku

7. července 2016

Archa Noemova v jejích skutečných rozměrech postavená v americkém zábavním parku

Replika Archy Noemovy se stala největší budovou s dřevěnou kostrou provedená s pomocí moderní technologie zpracování dřeva.

155 m dlouhá, 26 m široká a 28 m vysoká — stavba Noemovy archy byla dokončena 7. července 2016! Firma Colorado Timber Frame byla jediná schopná vyprojektovat a postavit takovou obrovskou dřevěnou konstrukci s pomocí malé pásové pily a CNC stroje.


Projekt je již uznaný jako největší dřevěná konstrukce stavby: pro její stavbu bylo třeba 7,300 kubíků dřeva. Dlouhá jako jeden a půl fotbalového hřiště, tato Archa biblických rozměrů se rovná 500 standardním kamionovým návěsům a je vybavena třemi výstavními úrovněmi  a rovněž 1,600 místy v restauraci na horní palubě. Svojí maximální kapacitou může Archa pojmout 10,000 návštěvníků, i když organizátoři plánují omezení na 3,000 uvnitř při otevření Archy veřejnosti.


Projekt za 100 millionů dolarů trval jeden a půl roku. Pro splnění stavebních termínů najala firma Colorado Timber Frame další pomocníky a zavedla třísměnný provoz 6 dní v týdnu po celý rok. 25 zaměstnanců pracovalo v dílně v Denveru připravujíc všechny konstrukční prvky, zatímco 10 dalších dělníků bylo na staveništi, aby instalovali tu dřevěnou konstrukci přímo v Kentucky, spolu s 75 řemeslníky zaměstnanými na pomoc při montáži.


Dvě moderní technologie zpracování dřeva byly životně důležité pro provedení této jedinečné budovy. Na prvním místě pásová pila Wood-Mizer LT15, což je nejmenší model vyráběný touto firmou. Pila řezala trámy 60cm x 60cm a 12 m dlouhé potřebné pro celou kostru. Pak dřevo procházelo CNC strojem K2I Hundegger. Ten dělal všechna zapuštění pro spojení na čep, rovněž vývrty a výřezy drážek a všechny druhy zapuštění a zářezů, kterou jsou zapotřebí k vzájemnému přizpůsobení dřeva nebo ocelových desek. Jedna další mobilní pila Wood-Mizer LT40 pracovala přímo na staveništi, aby upravila dřevo na správné rozměry pokud bylo třeba.


Jedním z nejpůsobivějších pohledů archy jsou 15 metrové vysoké kmeny, které procházejí středem, řada z nich má v patě průměr 1 metr. 30% těchto kmenů jsou regenerované smrky Engelmannovy, které byly napadeny agresivními brouky a stály jako mrtvé stromy.  


Zábavní park Setkání s Archou byl otevřen pro veřejnost 7. července 2016 ve Williamstownu, stát Kentucky. Předpokládá se, že jej během prvního roku navštíví více než milion lidí.


Print

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

VÍTEJTE

Články na našich stránkách ukazují, jak majitelé pil Wood-Mizer po celém světě aktivně přispívají k růstu místních ekonomik a zpracovávají dřevo udržitelným způsobem a ziskem.

ZPRÁVY