• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

BLOG - Články

Zen židle a umělecké truhlářství

19. června 2019

Zen židle a umělecké truhlářství

Na úpatí hory Fudži v Japonsku vytváří světově renomovaný umělecký truhlář Tak Yoshino tradiční ručně zhotovované židle, které podporují správné a zdravé postavení těla prostřednictvím praktikování učení Zen. Jako následek celosvětového přijímání a ohlasu jeho židlí se zvyšuje počet  pracovníků učících se japonskému truhlářství od Taka, on sám v současnosti buduje školu práce se dřevem spojenou s trvale udržitelnou těžbou dřeva z jeho vlastního lesa.

Tak Yoshino

Se Zenem jsem se seznámil přes nemoc mé ženy a rozhodl jsem se vytvořit židli, která by podporovala Zenové rozjímání. Židle, které dělám pro své zákazníky přimějí sedícího, aby si dával pozor na správné, zdravé postavení. Nevytvářím prostě jen nějaké umění, ale tak, aby se mí klienti stali opět zdravějšími pozorováním správného sezení v souladu s podstatou učení Zen.

Používal jsem pojízdnou pilu Wood-Mizer LT15. Je výjimečně kompaktní a podává dobré výkony. Filozofie Wood-Mizer představuje pohybující se lehkou řeznou hlavu, zatímco těžký kmen zůstává během procesu v klidu. Byl jsem překvapen, když jsem zjistil, že tak jednoduchý systém umí kmeny nařezat.

Můj les byl po většinu těch 70 poválečných let ponechán bez péče, takže tam rostlo velké množství borovic a jiné druhy stromů tudíž růst nemohly. Moje rodina a přátelé společně usilovně pracovali na zredukování počtu borovic. Sluneční světlo se nyní může dostat až na úroveň lesní půdy a tvrdé dřeviny, které neměly dosud šanci spatřit sluneční svit teď vyrašily.

Japonský lesní průmysl má tendenci k pomalému poklesu a řada výrobců řeziva má také stejný trend. Teď potřebujete putovat hodinu nebo dvě do vzdáleného města nařezat nějaké dřevo. S pilou Wood-Mizer to můžete snadno udělat přímo na svém vlastním pozemku.

Poté co jsem se v roce 2014 podílel na činnosti Nábytkářského sdružení (Furniture Society), nejrůznější  zahraniční pracovníci začali projevovat zájem navštívit mojí dílnu, aby se naučili umění japonského truhlářství. Od té doby nabízím zahraničním návštěvníkům krátké dvou nebo třídenní workshopy asi jedenkrát za měsíc.

Počet zahraničních pracovníků přejících si naučit se tradiční japonské postupy se postupně zvyšuje. Z toho důvodu chci vytvořit výměnné dřevozpracující centrum (Mt. Fuji School of Woodworking) kam lidé z celého světa mohou přijít a ve vzájemném působení pracovat v novém workshopu s využitím 100 sloupů a 100 trámů vytěžených z mého lesa.

Mé poselství společenství pracovníků se dřevem je takové, že bychom měli provozovat naše řemeslo s hlubokým porozuměním lesa, dřeva a nábytku.


Print

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

VÍTEJTE

Články na našich stránkách ukazují, jak majitelé pil Wood-Mizer po celém světě aktivně přispívají k růstu místních ekonomik a zpracovávají dřevo udržitelným způsobem a ziskem.

AKTUALITY

ZAJISTĚTE SI NÁŠ INFORMAČNÍ BULLETIN

Newsletter

Pokud se vám tento článek líbí, nenechte si ujít žádný další! Budete dostávat měsíčně z Wood-Mizer novinky a články do své schránky.

Budu odebírat