• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

BLOG - Články

Velikost hraje roli

12. prosince 2018

Velikost hraje roli

Pila WB2000 se širokým pilovým pásem pomohla jeho majiteli ve Velké Británii začít řezat větší kmeny a tudíž vyhrát v konkurenci s elektrárnami.

“Když jsem převzal tenhle provoz, spousta lidí si myslela, že vím co dělám,” říká Brian Wylie, majitel firmy Carronbridge Sawmill v Thornhillu ve Velké Británii. “Ale poctivě řečeno, nevěděl jsem o pilařství vůbec nic! Všechno jsem se naučil postupně ze svých chyb.”

S pomocí své ženy Veroniky a generálního ředitele Billa Frewa dnes, 23 let po převzetí pily zpracovává 36,000 tun dřeva ročně zaměstnávaje na plný úvazek 27ti členný personál.Tým specializující se na výrobu a distribuci plotových sloupků, deskových výplní, palet, podlahových prken a laťoví si získal reputaci pro prvotřídní kvalitu, ale také pro pružnou přizpůsobivost trhu,  což jak říká Brian jej vyčlenilo nad ostatní velké pily.

Poslední doplněk k týmu – širokopásová pila Wood-Mizer WB2000 – pomáhá firmě bojovat s nestálostí a vrtochy trhu se dřevem při současně rostoucí produktivitě.

Trocha historie
Existují důkazy, že existence pily v Carronbridge sahá zpátky až do roku 1850. Přitom leží velice blízko od jiné velké pily, která produkuje 600,000 tun řeziva za rok.V roce 1995 se Brian rozhodl, že převezme provoz a pronajal si 8 akrový pozemek od místního vévody. “Měl jsem to jako vedlejší podnikání a chtěl jsem se zaměřit na jádro mé práce – těžbu dřeva. Ale v průběhu let se to obrátilo a teď se těžba dřeva stala vedlejším podnikáním k pile,” říká Brian.

Brian poznamenává, že nebyla žádná poptávka po malých kmenech. “Jen se hromadily podél cesty a nebylo kde se jich zbavit,” vysvětluje. “Přišel jsem na myšlenku proměnit je na palety a problém byl vyřešen.”

Znamenalo to počáteční investici 40,000 liber a skupinu šesti pracovníků, aby se tenhle byznys rozjel.

Pomalu a vytrvale pila pracovala – a její pověst rostla.

“Trvalo to dlouho, ale vybudovali jsme si nyní znamenitou základnu zákazníků,” říká. “Nemáme obchodního ředitele, proto naše objednávky přicházejí opakovaně  od lidí, kteří vědí co děláme a umíme".

“Řada velkých pil je velice dobrá v tom co dělají, ale jejich provoz je poněkud strnulý a jsou omezeni jen na plnění náklaďáků svou produkcí. My pravidelně nakládáme na kamiony sedm nebo osm různých množství a  výrobků, protože to je to, co zákazníci chtějí.”

Pohled kupředu
Brian měl vždycky rád plánování budoucnosti s ohledem na finance. Říká, že dostupnost a cena dřeva je velké téma. Ceny dřeva ve Velké Británii rostou kvůli zvýšené poptávce z elektráren po malých kmenech a s oslabením libry řada stavitelů domů nyní hledá spíše domácí dodavatele než dovoz.“V současnosti je docela těžké nakoupit kmeny – zvláště menších rozměrů, protože ty odebírají elektrárny. Jedna blízká spálí skoro 700,000 tun dřeva za rok,” říká Brian. “Vlastníci lesů se v této chvíli chovají velice dobře – pravděpodobně nejlépe v historii, protože v minulosti nedosahovaly ceny takové výše, jaké si pilaři zasloužili."

“Nevíme, jestli jsme už dosáhli stropu na trhu se dřevem.”

To byl jeden z důvodů proč Briana přitahoval vysoce produktivní stroj.

Mít schopnost zvládat velké kmeny, které jsou příiš velké sousto pro většinu trhu by mu umožnilo větší volnost při získávání dřeva.

První seznámení s WB2000

Na veletrhu LIGNA v Německu v roce 2017 narazil Brian na pilu Wood-Mizer WB2000.Říká: “V té době jsem nevěděl, že Wood-Mizer vyrábí širokopásovou pilu, takže jsem opravdu zíral."

Pak Wood-Mizer přivezl tento stroj na předváděcí den do Cumbrie v severozápadní Anglii, kam se Brian vydal se svým ředitelem Billem Frewem.

“Okamžitě jsme si na stroj vyžádali cenovou nabídku.”A tak jsme se stali prvními vlastníky WB2000 v Evropě a v době psaní tohoto článku zůstáváme jedinými majiteli ve Velké Británii.

“Vyzvedli jsme stroj v Cumbrii a najmuli jeřáb, aby pracoval v tandemu s vysokozdvižným vozíkem při umístění pily na své místo,” říká Brian. “Byla to nízká budova, takže to bylo náročné". Pak Brian a jeho parta udělala veškeré potřebné elektrické rozvody.Po roce má Brian radost z výsledků.

“Ta pila je velice dobrá, ale mohli bychom ji provozovat mnohem rychleji – nevyužíváme ještě její plný potenciál. Široký pás řeže 15 kubíků denně z větších kmenů pro menší objednávky jako jsou příčky, materiál na ploty, vratové sloupky a pražce. A upřímně řečeno, WB2000 zvládá velké kmeny a to je pro nás největší výhoda; schopnost řezat kmeny dlouhé 5m. Dřív jsme mohli řezat do délky 3,5m a teď můžeme nakupovat větší kmeny, takže tolik nesoupeříme s elektrárnami.”

Autor: Ben Pike - Eve CommunicationsPrint

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

VÍTEJTE

Články na našich stránkách ukazují, jak majitelé pil Wood-Mizer po celém světě aktivně přispívají k růstu místních ekonomik a zpracovávají dřevo udržitelným způsobem a ziskem.

AKTUALITY

ZAJISTĚTE SI NÁŠ INFORMAČNÍ BULLETIN

Newsletter

Pokud se vám tento článek líbí, nenechte si ujít žádný další! Budete dostávat měsíčně z Wood-Mizer novinky a články do své schránky.

Budu odebírat