• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

BLOG - Články

Ve středním Vermontu postavili velikou stodolu pro výzkumné centrum permakultury

29. října 2018

Ve středním Vermontu postavili velikou stodolu pro výzkumné centrum permakultury

Na 70 ha farmě uprostřed Vermontu potřeboval Ben Falk stodolu, aby sloužila jako výzkumné centrum a útočiště pro kursy o trvalé udržitelnosti. (V anglickém originále permaculture, což je složenina perma, jako permanentní, tedy trvalý a culture, znamenající nejen pěstování, zemědělství, ale mnohem mnohem širší pojem. Jednoduše řečeno - permakultura je systém pro navrhování trvale udržitelného lidského prostředí.)

Protože měl dřevo, které mohl získat přímo na farmě, najal Ben místního pilaře Davida Johnsona, specialistu na dřevěné trámové konstrukce. Výsledkem je úžasná třípodlažní dřevostavba celá postavená ze dřeva vytěženého na farmě. Se svou hydraulickou pilou LT40 s pilovým pásem BiMETAL od Wood-Mizer, pořezal David 70 kubíků bílé a červené borovice pro stavbu konstrukce stodoly.

Stavělo se tradičním způsobem dřevěných staveb se spoji na drážku a čep, David měl k dispozici celý potřebný tým, který se podílel na založení, vztyčení stěn a zastřešení. David říká, že mobilita pily, její rychlost a schopnost vyrobit materiál potřebných rozměrů, to vše byly klíčové momenty pro realizaci trámové kostry stavby během pouhých 10 týdnů.

Během následujících pár měsíců byla stodola obložením a podlahami dokončena. Ben odhaduje úsporu 25,000 dolarů na materiálu získáním dřeva z farmy a najmutím Davida k nařezání dřeva a postavení stodoly 12x22m. Ben říká, že každému se nové výzkumné centrum velice líbí. “Jsem neskutečně šťatstný, když vidím tuto velkolepou stavbu hotovou,” svěřuje se Ben.

Autor: Chase Warner
Print

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

VÍTEJTE

Články na našich stránkách ukazují, jak majitelé pil Wood-Mizer po celém světě aktivně přispívají k růstu místních ekonomik a zpracovávají dřevo udržitelným způsobem a ziskem.

AKTUALITY

ZAJISTĚTE SI NÁŠ INFORMAČNÍ BULLETIN

Newsletter

Pokud se vám tento článek líbí, nenechte si ujít žádný další! Budete dostávat měsíčně z Wood-Mizer novinky a články do své schránky.

Budu odebírat