• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

BLOG - Články

Výroba sýrů, farmaření a pilařství ve Slovinských Alpách

26. června 2019

Výroba sýrů, farmaření a pilařství ve Slovinských Alpách

Na farmě PRI LOVRČU poblíž slovinského města Tolmin dělají sýr pojmenovaný po tomto místě a tento sýr je známý dokonce i mimo Slovinska. Je zajímavé, že na této horské sýrové farmě pracuje celoročně pila Wood-Mizer. Zde uvádíme, co nám slovinský farmář Danilo Bončina, majitel farmy PRI LOVRČU řekl.

"Jmenuji se Danilo Bončina. Žiji ve vesnici Čadrg nedaleko Tolmina, která leží 700 m nad mořem. Naším hlavním zaměstnáním je farmaření a agroturistika na naší farmě PRI LOVRČU, kde ve vlastní mlékárně produkujeme mléko. V podstatě používáme produkci pro vlastní potřebu. Naše lesy využíváme hlavně pro těžbu dřeva.

Farma přecházela z generace na generaci. Hlavním zdrojem zisku na farmě je mlékárna, kde děláme náš sýr zvaný tolminc. Většinu živobytí máme ze sýrů a úrodu zpravidla máme pro vlastní potřebu a pro naše hosty, jelikož máme dva hostinské pokoje. Prodáváme jen nadbytečný sýr.Tradice výroby sýra vznikla před mnoha lety, když začala naše vesnice existovat. Sýr byl na jídlo a byl dělán a spotřebován doma. Nebylo možné jej někam dopravovat dokud nebyla postavena silnice, pak se dostal sýr do údolí a prodával se napříč Slovinskem, i za hranice.  

Koupili jsme pilu LT15, protože jsme potřebovali postavit novou stáj. Kvůli úzké cestě bylo obtížné dopravit dřevo do Tolmina.

A tak jsme se rozhodli zakoupit pilu, která by se snadno používala a byla co nejfunkčnější. Zvažovali jsme získání pily Wood-Mizer a po půl roce jsme ji koupili a uvedli do provozu. Montáž zabrala kolem hodiny a pak jsme byli schopni začít rychle řezat a dosáhnout kvalitních výsledků.S pilou jsme velice spokojeni. Sestavení bylo snadné a je přepravitelná. Je poháněna elektricky nebo dieselovým motorem. Veškeré dřevo potřebné k postavení nové stáje bylo v podstatě nařezáno touto pilou.

Litujeme jediné věci, a to, že jsme ji nekoupili dříve, protože je skutečně univerzální, řeže kvalitně s malým odpadem a snadno se obsluhuje.

Pila prakticky pracuje pořád – používáme ji k řezání dřeva pro vlastní potřebu a někdy dokonce pro naše sousedy. Nařeže jakýkoli tvar dřeva, tlustý nebo tenký, rovný nebo zaoblený. Sousedé k nám často přivezou dřevo ráno a my máme připravená prkna odpoledne!

Srdečně vás zveme k návštěvě vesnice Čadrg, kde si můžete užít čerstvý vzduch a báječný klid. Naše farma má dva hostinské pokoje pro 4 případně 5 osob. Také jste vítáni, když si objednáte sobotní nebo nedělní oběd a návštěvu naší mlékárny.

Print

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

VÍTEJTE

Články na našich stránkách ukazují, jak majitelé pil Wood-Mizer po celém světě aktivně přispívají k růstu místních ekonomik a zpracovávají dřevo udržitelným způsobem a ziskem.

AKTUALITY

ZAJISTĚTE SI NÁŠ INFORMAČNÍ BULLETIN

Newsletter

Pokud se vám tento článek líbí, nenechte si ujít žádný další! Budete dostávat měsíčně z Wood-Mizer novinky a články do své schránky.

Budu odebírat