• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

BLOG - Články

25. října 2017

Výroba palet. Zajímavé zkušenosti a technická řešení z Rumunska

Při výrobě palet se snoubí jednoduchost se složitostí a více než v jiných typech zpracování dřeva záleží na podnikatelských schopnostech majitelů firmy a na spolehlivosti zařízení.

"Je to vysoce konkurenční prostředí", říká spolumajitel fitmy DECO TIMBER, pan Ovidiu Stankalie z rumuského města Ionesti. "Teď je evropský trh plný palet z Ukrajiny a Polska a my musíme pracovat efektivněji, abychom udrželi náš podíl na trhu."

DECO TIMBER už existuje řadu let, ale jeho stávající majitelé koupili firmu docela nedávno a rozhodli se vydat novým směrem – výrobou palet na export do Itálie.

Pan Ovidiu Stankalie, strojní inženýr s dvacetiletou praxí v dřevozpracujícím oboru, vypráví o klíčových prvcích technologie výroby palet.

"Naším úkolem je řezat z třístranného hranolu o šířce 100-145 mm prkénka o tloušťce 22 mm s vysokou přesností a produktivitou. Tato operace vyžaduje vícehlavou vodorovnou pilu."

Pan Stankalie od úplného začátku uvažoval o technologii tenkého zářezu jako nejvhodnější a efektivní pro výrobu palet.

"Nevěděl jsem o tom mnoho, ale dnes internet poskytuje příležitost stále se učit , takže jsem se hlouběji ponořil do hledání a studoval jsem všechny možné varianty vícehlavých vodorovných strojů na YouTube," říká inženýr Stankalie, který nakonec zvolil čtyřhlavou pilu HR700 od Wood-Mizer.

"Ve skutečnosti to byla jediná volba, která nám dokonale vyhovovala," vysvětluje, "Zaprvé cena byla dobrá a zadruhé jsem zjistil, že tenhle stroj vyrábí firma Wood-Mizer několik let, takže v Evropě už je mnoho těchto strojů v provozu. Nechtěl jsem riskovat a koupit nějakou novinku, nevyzkoušenou techniku."

"Navíc jméno Wood-Mizer znamená hodně. Jakmile je to Wood-Mizer – musí to být spolehlivé zařízení."

"Když nám pan Stankalie zavolal do kanceláře, pochopili jsme z jeho dotazů, že máme co dělat s odborníkem," říká Adrian Eckert, ředitel rumunské pobočky Wood-Mizer RO. "Vyptával se na HR700 velice důkladně a kvalifikovaně."

Se zařízením Wood-Mizer se pan Stankalie seznamoval víc než 15 let, viděl tyto pily mnohokrát na výstavách, ale poprvé se dostal do styku s vícehlavou vodorovnou následnou pilou.

Nový stroj HR700 dorazil do DECO TIMBER přímo z výstavy v Bukurešti.

Zpracování třístranných hranolů na paletové dřevo
Konstrukce tohoto stroje je neobyčejná: sestává z modulů; každý modul má 2 řezné hlavy. Se čtyřmi hlavami řeže HR7000 při jednom průchodu desky do čtyř palet plus krajinku.

Každá řezná hlava je vybavena 15kW elektromotorem. Samostatné ovládací stanoviště řídí všechny funkce pily. Pracovní nastavení (setworks) s elektrickým pohonem seřizuje hlavy pro výrobu dřeva různé velikosti. Centralizované upínání pro každý dvouhlavý modul umožňuje rychlejší výměnu pilového kotouče.

Podávání hranolu do řezného mechanizmu je provedeno ocelovým dopravníkem s proměnnou rychlostí až do 20 m/min. Poháněné válečky pro těžký provoz hranol stabilizují a podávají do řezných hlav. To umožňuje snadnější zpracování krátkých hranolů. Pneumatický senzor automaticky válečky zvedá, aby se přizpůsobily výšce podávaného vstupujícího hranolu. Rychlost válečku  je synchronizována s rychlostí pásového dopravníku, aby se zajistilo přesnější řezání, zvláště u tenkých prken.

"HR700 potvrdila, že je mimořádně spolehlivá, spolehlivá je jak mechanika, tak elektronika. Tento stroj vyžaduje minimální údržbu a není citlivý na kvalifikaci obsluhujícího personálu. Lidé se snadno naučí jak na HR700 pracovat," říká pan Stankalie.

"Pila HR700 je v provozu přibližně 90% směny a pořád máme ještě kapacitu, protože nyní jedeme při rychlosti 8 m/min," vysvětluje ing. Stankalie.

Prvotní pořez kmene
Prvotní pořez kmene se provádí na širokopásové dvojité svislé pile od jihoafrického výrobce MultiSaw. Nedávno firma Wood-Mizer zakoupila licenci pro toto zařízení a od roku 2017 začala tyto pily vyrábět pod obchodní značkou TITAN. Poprvé je představila na výstavě LIGNA 2017 v Hannoveru.

Ve firmě DECO TIMBER se zpracovávají hlavně menší kmeny místních dřev – topol, borovice nebo smrk, až do průměru 35 cm. Kmeny jsou ukládány na volném prostranství a podávány k pile jeden po druhém řetězovým nakladačem. Operátor sedí na křesle vyvýšené ovládací stanice na jedné straně pily, což mu poskytuje volný přehled na celý proces. Řídí všechny funkce pily páčkovými ovladači.

Zakladač kmene na začátku linky zakládá a obrací kmen do správné polohy pro řezání, pak je kmen podáván do dvojité svislé pásové pily. Vstupní/výstupní podávací systém s hroty posílá kmeny do dvou 6 palců širokých pásů, výsledkem je hranol seříznutý ze dvou stran a dvě krajinky. Poháněné válečky s přítlakem udržují kmen během řezání spolehlivě spočívat na řetězu s hroty.

Poté co řezné hlavy oddělí krajinky, jsou tyto shozeny dolů na příčný dopravník, který je přesune k širokopásové vodorovné následné pile – což je další prvek linky TITAN. Tady se promění krajinky na několik dodatečných prken.

Hranol seříznutý ze dvou stran prochází jinou vodorovnou pásovou pilou a mění se na hranol seříznutý ze tří stran široký 100 mm nebo 145 mm a pak je znovu rozřezán na čtyřhlavém stroji HR700 na paletová prkénka tlustá 22 mm.

"Je to veliký krok vpřed, že firma Wood-Mizer začala vyrábět širokopásové pily TITAN, protože v Rumunsku jsme s použitím těchto strojů měli vždycky zkušenosti a ty byly velice slibné," říká Adrian Eckert, šéf Wood-Mizer RO. "Pilařská linka TITAN obsahuje prvotní i následné pily, vícenásobný pořez (multirip) a dvě manuálně obsluhované omítačky  plus nezbytná zařízení pro manipulaci s materiálem k automatickému pohybu dřeva od začátku do konce a rovněž pro odběr odpadu. Produktivita linky TITAN může dosáhnout 150m3 denně".

"Podívejte se, jaká mechanizace pracuje v DECO TIMBER," pokračuje Adrian Eckert, "To je úžasné. Všechna zařízení jsou provázána do jedné technologické linky, kde stroje jsou propojeny řetězovými dopravníky. Toto uspořádání vyvinul ing. Stankalie."

"V mé praxi jsem často pracoval s použitými stroji," vysvětluje pan Stankalie, "To sice není nejlepší řešení, ale někdy to musíme udělat a přinutit takové použité zařízení pracovat dobře, je třeba je plně integrovat do tohoto procesu: pochopit v čem je takový stroj zranitelný, jaké jeho funkce speciálně ovládat, jak jej opravit."

"Širokopásové pily k nám nepřicházejí nové, ale já jsem s jejich fungováním naprosto spokojen. Je to jednoduché zařízení, všechny mechanické součásti jsou spolehlivé a není tam prakticky žádná elektronika. A máme velikou rezervu výrobní kapacity, ale je důležité poznamenat, že máme zkušenosti s údržbou širokého pilového pásu. Jak víte, 70 procent úspěchu v pilařství závisí na pilových pásech, které používáte a jak jsou naostřeny a připraveny k práci."

"Další důležitá věc ve výrobě palet je tloušťka zářezu. Když řežete prkénka jen 22 mm tlustá, tenký zářez je klíčový faktor, měl by být minimální. Technologie Wood-Mizer je pro svůj tenký zářez asi 2 mm dobře známa, to zvyšuje výtěžnost produkce a snižuje množství pilin", - říká ing. Stankalie.

S pozorností na kvalitu palet
Vzhledem ke skutečnosti, že se topol při sušení kroutí, sestavujeme palety ze syrového dřeva. To se dělá na speciální lince Wektor schopné vyrobit až 170 palet za hodinu. Po montáži jsou palety ukládány do speciálně konstruované sušárny.

"Když jsou palety stlučeny pomocí křebíků, není žádné kroucení dřeva při sušení možné," vysvětluje pan Stankalie, "Palety jsou hladké a vysoce kvalitní, což potvrzuje certifikát EPAL, nezbytný dokument pro jakéhokoli výrobce palet, který pracuje na evropském trhu."

"Ve skutečnosti jsme stále na začátku cesty," říká ing. Stankalie, "Máme velké plány a víme přesně co chceme ve výrobě dosáhnout. Výroba palet vyžafuje profesionální zkušenosti, ale spolehlivé výrobní zařízení je poloviční úspěch."

V další etapě se DECO TIMBER chystá zakoupit jednoduchou vodorovnou následnou pilu Wood-Mizer pro řezání krajinek.

Print

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

VÍTEJTE

Články na našich stránkách ukazují, jak majitelé pil Wood-Mizer po celém světě aktivně přispívají k růstu místních ekonomik a zpracovávají dřevo udržitelným způsobem a ziskem.

AKTUALITY

ZAJISTĚTE SI NÁŠ INFORMAČNÍ BULLETIN

Newsletter

Pokud se vám tento článek líbí, nenechte si ujít žádný další! Budete dostávat měsíčně z Wood-Mizer novinky a články do své schránky.

Budu odebírat