• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

BLOG - Články

Silná žena u ovládání pily

29. dubna 2021

Silná žena u ovládání pily

Bad Berka jsou malé lázně v německé spolkové zemi Duryňsko. Tady jsme se setkali se Sandrou Eule, jedinou 'ženskou' provozovatelku pily Wood-Mizer v Německu. Poznali jsme hezkou blondýnu plnou energie se srdcem i duší.V roce 2004 začal její otec s vlastním podnikáním řezat na zakázku s mobilní pilou LT40. Když onemocněl, rodina zvažovala pilu prodat. Do té doby pracovala Sandra v potravinářském průmyslu a s pilařstvím neměla žádné zkušenosti. Dlouho nepřemýšlela a rychle se vrhla do otcova podnikání, aby v něm pokračovala."Otec mě všechno naučil," vzpomíná Sandra. "Řezání, údržbu pily i jednání se zákazníky. Byli jsme vždycky dobrý tým."

Až do své smrti ji otec každý den na pile navštěvoval, aby se přesvědčil, že všechno běží dobře a radil jí.Aby lépe skloubila rodinu a práci, přestěhovala se s dětmi do svého domu vedle domu rodičů. Teď jí mohla matka pohlídat po škole děti, protože když člověk podniká sám, dlouhé pracovní dny nejsou vzácností. Když rodina pomáhá, je všechno snadnější."Samozřejmě jsem si často znovu a znovu říkala, proč jsem si zvolila tak těžké povolání, ale ve skutečnosti není řezání fyzicky namáhavá práce. Konečně, chodím celý den jen s řeznou hlavou tam a zpátky," říká Sandra se smíchem. "Skutečně těžkou práci dělají ti, co odebírají hotová prkna z pily a skládají je vedle."

Pila Wood-Mizer je spolehlivý stroj, který umí dobře řezat jakýkoli druh dřeva s vysokou přesností. Díky úzkému pilovému pásu dělá pila zářez asi 2 mm, což má za následek víc hotových prken vyrobených z každého kmene ve srovnání s řetězovou nebo kotoučovou pilou. V Německu můžete stroje Wood-Mizer potkat všude na pilách, skoro v každé vesnici.

LT40 je všeobecně jedna z nejoblíbenějších pil Wood-Mizer na světě pro svoji jedinečnou konstrukci, spolehlivost a mobilitu. Tato pila dělá přesné řezy dokonce i když je nainstalovaná na nerovném terénu, třeba v lese. Má výkonný hydraulický systém pro zvedání kmene ze země, umístění na lože, obracení, upnutí a pevné přidržení během řezání. Operátorská konzole má Pracovní nastavení, takže Sandra nemusí v duchu počítat a pamatovat si rozměry – zadá požadovanou tloušťku prkna a řezná hlava se automaticky pohybuje do polohy požadované výšky."Technika není zrovna moje silná stránka, ale když jsou věci příliš složité, mám po ruce mechanika. Je to dobrý přítel mého otce – také jeden ze staré školy – ten je tu vždycky, když potřebuji pomoc."

Sandra se tak dobře seznámila s obsluhou LT40, že v dubnu 2018 koupila novou LT40 s benzínovým motorem. Od doby kdy její otec kupoval první pilu, inženýři Wood-Mizer udělali na konstrukci pily spoustu vylepšení, takže nový model má obsluhu mnohem pohodlnější a snazší.Její pracoviště, vzdálené asi 2 km od jejího domu, je na staré stanici LPG. Sdílí tam prostor v nepoužívané ohradě na ovce se dvěma dalšími nájemci. Tady má svou pilu a další stroje, malý  obchod s řezivem a také sklad palivového dřeva, což je tak nějak přirozená součást práce se dřevem.

"Manipulace s palivovým dřevem je víc vyčerpávající než práce na pile, i přesto, že máme štípačku a nakladač," říká Sandra.Sandra je skutečně silná žena. Kolem 60%, tudíž většinu svého pracovního času, řeže na zakázku pro zákazníky, jsou ze státních lesů a také soukromníci. Také řeže kmeny dubu na trámy pro další velké pilařské podniky. Skutečnost, že pracuje jako dobrovolná značkařka turistických cest, se velice hodí k jejím zájmům, protože to posiluje její kontakt s lesem a s vlastníky lesa. V zimě Sandra pilu na měsíc zavře a prodává vánoční stromky na trhu ve městě, což se už stalo tradicí.

Když jsme Sandru na její pile navštívili, řezala právě kmeny borovice. Ten den měla k sobě čtyři pomocníky a ta parta vypadala neuvěřitelně dobře sehraná. Dva muži odstraňovali kůru z kmenů, které potřebovali pro nějaký stavební projekt; dva další pracovali na pile. Každý jejich pohyb byl dokonalý a mohli jste vidět, že je to baví navzdory horku. O přestávce přišla Sandřina matka a přinesla svačinu. Byli s ní děti a pes, vnuk jednoho z pomocníků přijel na kole, všichni v dobré náladě a povídali o všem možném – ta práce v propojení se skutečným životem – a tak to má být.Print

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

VÍTEJTE

Články na našich stránkách ukazují, jak majitelé pil Wood-Mizer po celém světě aktivně přispívají k růstu místních ekonomik a zpracovávají dřevo udržitelným způsobem a ziskem.

AKTUALITY

ZAJISTĚTE SI NÁŠ INFORMAČNÍ BULLETIN

Newsletter

Pokud se vám tento článek líbí, nenechte si ujít žádný další! Budete dostávat měsíčně z Wood-Mizer novinky a články do své schránky.

Budu odebírat