• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

BLOG - Články

Pily LT40 pracují non stop, nedávají šanci konkurenci

11. listopadu 2015

Pily LT40 pracují non stop, nedávají šanci konkurenci

Česká firma Pila Zachotín prohlašuje, že úspěšně vstoupila se svým dřevem na trhy EU.

Klíčem k úspěchu jsou pásové pily Wood-Mizer LT40. Tyto stroje jsou mezi pilaři téměř legendou. Asi  60%  z celkového počtu 60.000 pil vyrobených během 33 let existence firmy Wood-Mizer jsou právě pily řady LT40.

Co se týče konstrukce LT40, je velice podobná prvnímu prototypu, vyvinutému americkými inženýry Donem Laskowski a Danem Tekulve, zakladateli společnosti Wood-Mizer. Tato konstrukce pro těžký provoz, přitom flexibilní a efektivní, vytváří jedinečné vlastnosti, umožňující, aby tyto pily generovaly zisk i v těžkých časech ekonomiky.

Pila Zachotín
Zkušenosti firmy Pila Zachotín v okrese Pelhřimov to dokazují v praxi. Majitel pan Miroslav Čekal,   pracuje se dřevem řadu let. V roce 1999 koupil svou první pilu Wood-Mizer. V roce 2002 druhou, roku 2003 třetí, 2005 čtvrtou, to znamená, že během 1-1,5 roku se pila LT40 zaplatila a vytvářela zisk na novou investici. Celkem pan Čekal koupil pět pil LT40, potom svou první LT40 prodal, protože stroj měl hydrauliku se stejnosměrným motorem. Wood-Mizer vylepšil konstrukci LT40 a v současnosti jsou všechny  LT40 vybaveny střídavými motory, které jsou mnohem spolehlivější.

Proč právě LT40?
"Protože od mé první zkušenosti s touto pilou jsem přesvědčen, že je to nejlepší model. S LT40 jsem vždy v klidu. Jsou v provozu naprosto bezproblémové".

Řezání dřeva jede ve dvou směnách se čtyřmi pilami Wood-Mizer LT40

Konstrukce LT40
Pila LT40 může být vybavena elektromotorem, benzínovým nebo diselovým hlavním motorem. Pila řeže úzkým pilovým pásem; díky tomu vyprodukuje z každého kmene více dřeva a méně pilin.

Jednokolejnicová konstrukce a samonosná hlava vytváří podmínky pro rychlou instalaci pily na nerovné zemi bez speciálního základu. Na druhé straně, samonosná převislá hlava může řezat kmeny o průměru až 1 m. Dobře promyšlené ergonomické lože poskytuje operátorovi i jeho pomocníkovi snadný přístup k hotovému řezivu.

"My jsme žádnou krizi nepocítili", říká pan Miroslav Čekal

Přídavná zařízení a systémy pily vyvinuté firmou Wood-Mizer činí práci operátora pohodlnější a bezpečnější.

1) Hydraulika umožňuje snadné zakládání, pootáčení, vyrovnávání i upínání kmene.

2) Pohyb hlavy vpřed / vzad a nahoru / dolů obsluhují menší motory. Rychlost posuvu je jemně stavitelná.

3) Elektronické Pracovní nastavení automaticky nastavuje řeznou hlavu do správné polohy, aby se získala předem zadaná tloušťka prkna.

4) Předřez čistí kmen od kůry a nečistot v místě vstupu pilového pásu. To zvyšuje životnost pásu.

5) Řezná délka závisí na délce lože, které je k dispozici ve třech rozměrech - S, M a L v délce mezi 4,8 m a 8,4 m. Navíc existuje prodloužení lože.

6) Přemístitelná sedačka operátora znamená pro něj více pohodlí.

Výroba dřeva
Pila Zachotín provozuje čtyři pily LT40 pracující na dvě směny. Jedna z pil má delší lože pro výrobu střešních prvků. Produkci dřeva zajišťuje osm zkušených operátorů a celkem firma zaměstnává 24 pracovníků.

"Vyškolení operátorů bylo docela snadné. Ovládání LT40 je jednoduché a logické", - říká pan Čekal.

Velká část výroby jsou palety

Řežou topol, smrk a borovici z Čech, Moravy, Slovinska a Maďarska a vyrábějí dřevo na palety. Řezivo z dubu je pro truhláře. Mají instalovány dvě sušárny, každá s objemem 100m3. S tímto vybavením expeduje Pila Zachotín každý měsíc 8 kamionů a každý je naložen 30-35m3 hotového řeziva!

Když se na trhu objevily známky krize a řada konkurentů hlásila ekonomické obtíže, Pila Zachotín naopak využila této výzvy a našla nové zákazníky v Polsku, Slovinsku, Rakousku, Německu a Švýcarsku.

"Před krizí jsme prodávali naši produkci hlavně na domácím trhu, - říká pan Čekal. – Teď vyrábíme dřevo pro zákazníky v dalších 5 zemích".

Dřevěný odpad se také zpracuje. Každý den se naplní jeden kamion dřevem na palety vyrobeným z krajinek a jednou týdně posíláme 60m3 krajinek jako palivové dříví rakouskému zákazníkovi. Ročně zpracuje Pila Zachotín 15.000m3 dřeva.

"Popravdě řečeno, máme tolik práce, že nemůžeme mluvit o nějaké krizi", směje se pan Čekal.

Ostření pilových pásů
Důležitý aspekt výroby řeziva je správná údržba pilových pásů. Při tak intenzivním provozu pil potřebují každý den 40 naostřených a nastavených pásů. Tady používají pilové pásy Wood-Mizer DoubleHARD.

Denně zde naostří a nastaví 40 pilových pásů

K zajištění stabilní vysoké kvality řeziva ostří pásy průmyslovou ostřičkou Wood-Mizer BMS500, která využívá brusné kotouče CBN. Pak se pásy nastavují na počítačem řízeném šrankovníku BMT300, který má navíc funkci diagnostiky každého zubu.

Pilové pásy se brousí na průmyslové ostřičce Wood-Mizer BMS500

"Rád bych připomněl jeden důležitý detail, - říká pan Čekal. – A to je servis. S firmou Wood-Mizer CZ  se cítím v pohodě, protože vím, že mi kdykoli pomohou, což znamená náhradními díly nebo opravou nebo dobrou radou".

Šrankování se provádí na počítačem řízeném stroji Wood-Mizer BMT300

Takže, spolehlivé pily, dobrý servis, správná údržba pilového pásu. Opravdu, s těmito komponenty dosahuje Pila Zachotín působivých výsledků ve svém podnikání.

Miroslav Čekal spolu s pracovníky Wood-Mizer CZ Markem Greillem a Miroslavem Greillem

Print

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

VÍTEJTE

Články na našich stránkách ukazují, jak majitelé pil Wood-Mizer po celém světě aktivně přispívají k růstu místních ekonomik a zpracovávají dřevo udržitelným způsobem a ziskem.

AKTUALITY

ZAJISTĚTE SI NÁŠ INFORMAČNÍ BULLETIN

Newsletter

Pokud se vám tento článek líbí, nenechte si ujít žádný další! Budete dostávat měsíčně z Wood-Mizer novinky a články do své schránky.

Budu odebírat