• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

BLOG - Články

Představení Multirip (vícenásobné dělení materiálu) Wood-Mizer MR200 se dvěma vřeteny

9. listopadu 2020

Představení Multirip (vícenásobné dělení materiálu) Wood-Mizer MR200 se dvěma vřeteny

Wood-Mizer uvádí nový průmyslový multirip – univerzální vysoce efektivní stroj se dvěma vřeteny, každé až s 12 pilovými kotouči a schopné řezat dřevo tlusté až 200 mm.
 
Zařízení MR200, multirip se dvěma vřeteny, je konstruováno pro velkoobjemové zpracování dřeva tam, kde je třeba nařezat hranoly na prkna. Má dvě vřetena poháněná motory v rozsahu výkonu od 15 kW do 30 kW v závislosti na výrobních potřebách. Každý hřídel je osazen až 12 kotoučovými pilami s průměrem od 200 do 350 mm.


 
Systém posuvu se vyznačuje robustním modulárním stolem. Přidání více těchto modulárních sekcí k podávacímu stolu umožňuje zpracování delších hranolů. Minimální délka hranolu je 700 mm – to je méně než umožňují podobné stroje konkurence. Poháněné podávací válečky jsou umístěny blízko pilových kotoučů, aby bylo možné tak krátké hranoly podávat. Celkem je 8 podávacích válečků, 6 spodních a 2 horní: 4 jsou přímo před pilami a 4 za pilami.
 
S pomocí volitelných laserových ukazovátek polohuje operátor MR200 hranol na podávací stůl a jednoduše jej tlačí dokud jej podávací válečky neuchopí .
 
Intuitivní ovládací panel může být umístěn na vhodném místě pro operátora. Navíc k individuálnímu ovládání motorů má konzola také ampérmetr pro měření zatížení vřeten a regulátor rychlosti podávání až na 15 m/min.
 
Adam Kubiak, manažer prodeje průmyslových zařízení Wood-Mizer , vysvětluje konstrukční vlastnosti průmyslového multiripu MR200.
 
“Doporučujeme nainstalovat volitelný elektronický regulátor rychlosti podávání, který monitoruje zatížení na hřídelech a pokud je překročena optimální hodnota, automaticky sníží rychlost podávání materiálu. To je velice užitečné vybavení, které přispívá jak ke kvalitě řezu materiálu, tak k životnosti stroje."
 
Další užitečnou věcí je vestavěná sekačka třísek poháněná motorem 5.5 kW.
 
“Každý kdo má nějakou zkušenost s dělícími pilami ví, že řezání vytváří odřezky, kousky kůry a další vedlejší produkty, které mohou normální provoz stroje zablokovat,” vysvětluje Adam Kubiak.

“Proto Wood-Mizer poskytl možnost instalace drtičky, která tento odpad zpracovává na jemné piliny, které jsou ze stroje odstraňovány pomocí odsavače. Tento odpadní produkt má svoji hodnotu a má význam jej shromažďovat pro pozdější prodej jako dodatečný zdroj příjmu."
 
Obě vřetena MR200 jsou snadno výškově vůči sobě a vůči systému podávání stavitelná. Tato vlastnost dovoluje, aby byla vřetena nastavena do optimální výšky pro zpracování materiálu. Umožňuje to použití optimálního průměru pilového kotouče, což naopak optimalizuje spotřebu energie a námahu stroje.
 
“Při řezání hranolu s maximální tloušťkou 200 mm jsou oba hřídele využity na 100% svého výkonu. Při přechodu na materiál s tloušťkou například 140 mm je možné přestavět polohu vřeten tak, že horní a dolní vřetena mají stejné zatížení, to znamená, že řežou 70 mm tloušťky. V tom případě bude opotřebení pil stejné a spotřeba energie nejekonomičtější,” vysvětluje Adam Kubiak.
 
“Pokud se zpracovávají hlavně přířezy určité tloušťky, například 140 mm, má smysl nainstalovat kotouče menšího průměru,” pokračuje Adam Kubiak. “Menší pilový kotouč má tenčí řez a nižší zatížení motorů, což je příležitost ke zvýšení výtěžnosti, k úspoře energie a k prodloužení životnosti stroje. Flexibilita tohoto zařízení umožňuje úspory a zvýšení zisku případ od případu.”
 
Navíc, stroj má seřizovací šroub pro horní hřídel. To umožňuje, posun tak, že horní a dolní pily řežou v zákrytu, po stejné čáře.
 
“Doporučujeme provést zkušební řez a pak pomocí tohoto šroubu seřídit polohu horního hřídele tak, aby se horní a dolní kotouče dokonale sblížily (byly v zákrytu),” říká Adam Kubiak. “Pak bude MR200 vyrábět řezivo špičkové kvality s hladkým povrchem, kde nebude ani stopy po tom kde se kotouče potkaly. Velice málo dělících pil se dvěma vřeteny v této třídě má takové seřízení."


 
Multirip se dvěma vřeteny Wood-Mizer MR200 je kompaktní stroj a má velice nízkou hlučnost.

Zkušenosti z pil provozujících tyto stroje ukazují, že produktivitu MR200 lze odhadovat až na  10 m3 za hodinu provozu.*
 
Pro další podrobné informace kontaktujte prosím svého místního zástupce Wood-Mizer.

*Výkon každého systému multirip závisí na konkrétních parametrech motorů a na řezaném materiálu.

Print

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

VÍTEJTE

Články na našich stránkách ukazují, jak majitelé pil Wood-Mizer po celém světě aktivně přispívají k růstu místních ekonomik a zpracovávají dřevo udržitelným způsobem a ziskem.

AKTUALITY

ZAJISTĚTE SI NÁŠ INFORMAČNÍ BULLETIN

Newsletter

Pokud se vám tento článek líbí, nenechte si ujít žádný další! Budete dostávat měsíčně z Wood-Mizer novinky a články do své schránky.

Budu odebírat