• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

BLOG - Články

Ostřičky pilových pásů Wood-Mizer – základní nástroje pro údržbu pilových pásů

7. července 2021

Ostřičky pilových pásů Wood-Mizer – základní nástroje pro údržbu pilových pásů

Každý pilový pás potřebuje řádnou údržbu, aby efektivně a přesně řezal. V pilařském procesu se i ten nejlepší pilový pás dříve či později ztupí, jeho hrany mají pak sníženou schopnost účinně řezat a zuby ztrácejí správný tvar. Existuje způsob jak to napravit – potřebujete vaše pásy naostřit pomocí specializovaného stroje, brusného kotouče a minerálního oleje pro broušení. Po naostření je třeba nastavit šrank zubů pilového pásu, aby byl pás připraven k řezání.

Pilové pásy Wood-Mizer poskytují vysoký výkon a životnost za rozumné ceny. Navíc Wood-Mizer nabízí řadu strojů a příslušenství pro údržbu pilových pásů, například ostřičky, šrankovníky, měrky šranku, brusné kotouče CBN a olej pro broušení.

Jedním z podstatných nástrojů pro údržbu pilových pásů je ostřička, která obnoví ostré hrany a správný profil zubu. Wood-Mizer má ve své nabídce několik ostřiček pilových pásů – dostupnou BMS250 a pokročilejší BMS500 nebo BMS600. I když mají různou konstrukci, mají některé společné charakteristiky – všechny používají profilové brusné kotouče CBN a mají brusnou hlavu aretovanou ve sklonu zajišťujícím nejlepší přizpůsobení a shodu kotouče s profilem pilového pásu.Brusná technologie CBN

Wood-Mizer doporučuje použití CBN brusné technologie, která využívá super abrazivní materiál CBN (krychlovou formu nitridu boru). Zrnka CBN jsou tak tvrdá jako nejtvrdší materiál na zemi - diamant. Brousí mnohem lépe než konvenční brusné kotouče s oxidem hliníku nebo karbidem křemíku, jelikož se rychle neztupí a nepálí materiál. Kotouče CBN mají profil, který přesně odpovídá geometrii zubu pilového pásu. Wood-Mizer nabízí pilové pásy s různými profily zubu a pro každý profil je vyhrazený odpovídající profil CBN. Pokud vyberete nesprávný CBN profil, způsobí to poškození brusného kotouče, deformaci profilu zubu nebo dokonce přímo poškození brusné hlavy ostřičky.

Brusná technologie CBN potřebuje minerální olej pro chlazení a čistění. Wood-Mizer doporučuje použití minerálního oleje s technickou specifikací ACP1 nebo ACP2 k účinnému chlazení abrazivní struktury kotouče a ochlazování povrchů, které se při broušení zahřívají. To pomáhá používat brusný kotouč CBN delší čas s nejlepšími provozními výsledky.

Vlastnosti ostřiček Wood-Mizer

Řada ostřiček pilových pásů Wood-Mizer začíná modelem BMS250, vysoce kvalitní ostřičkou navrženou pro pravidelnou a spolehlivou údržbu v profesionálních podnicích produkujících řezivo. BMS250 narozdíl své jednodušší verze – BMS200, je vybavena krytem brusné hlavy chránícím vnitřní mechanizmus a ovládací panel integrovaný s elektrickou skříňkou. Ostřička je poháněna elektromotorem 0,18 kW (230V), roztáčejícím brusný kotouč 127 mm na 2700 ot./min. Ostří pilové pásy široké 25-50 mm co možná nejefektivněji díky výbavě jako je automatické vypnutí, proměnná rychlost posuvu, odsávací ventilátor a stírátka oleje. Instalace pilového pásu na stroj a postup broušení hloubky a seřízení pohybu páky posouvání pásu je jednoduché a bez námahy. Wood-Mizer doporučuje projet pilové pásy strojem ve 2-3 cyklech pro co nejlepší výsledek, což zpravidla zabere méně než 4-5 minut.

Dvě další ostřičky nabízené od Wood-Mizer jsou BMS500 a BMS600. Jejich návrh splňuje požadavky vysoce produktivních pilařských podniků, které ostří pilové pásy nepřetržitě. Oba modely jsou kompatibilní s brusnými kotouči 203 mm a jsou poháněny elektromotorem 0,75 kW (400V) s otáčkami kotouče 4280 ot./min. Pro zlepšenou efektivnost ostření mají BMS500 a BMS600 automatický nástroj na odstraňování otřepu, automatické vypnutí s čítačem zubů a snadno přístupný ovládací panel. Naostření pilového pásu širokého 25-75 mm s roztečí zubů 13-29 mm trvá zpravidla 3-4 minuty v jednom cyklu. BMS600 se liší od BMS500 účinnějším olejovým čerpadlem, větší olejovou nádobou a zlepšenými tryskami aplikujícími olej.

Tipy a rady pro ostření pilového pásu

Před začátkem údržby pilového pásu se ujistěte, že máte připraven pás a ostřičku pro něj. Řiďte se těmito doporučeními:

1.    Ostřete pilové pásy, které jsou zbaveny smoly, mízy, oleje nebo nečistot, tak aby byl proces co možná nejefektivnější a nemuseli jste pás dávat znovu do stroje kvůli nějakému dalšímu poškození.
2.    Seřiďte hloubku broušení a pohyb páky posouvání pásu před každým cyklem ostření.
3.    Používejte brusné kotouče CBN s profilem odpovídajícím geometrii zubu pilového pásu. Nepokoušejte se měnit úhel brusné hlavy standardně nastavený v továrně. CBN kotouč pravidelně čistěte kartáčem a rozpouštědlem.
4.    Používejte minerální brusný olej technické specifikace ACP-1 nebo ACP-2 k ochlazování pilových pásů a zabránění ucpání abrazivní struktury CBN. Pravidelně jej vyměňujte a používejte odsávání, abyste zabránili vdechování brusných výparů.
5.    Prohlížejte upínání pilového pásu ostřičky, kontrolujte stav páky posouvající pilový pás, čistěte trysky přivádějící olej, odstraňujte kovové piliny z magnetů ponořených v oleji, kontrolujte a včas vyměňte pohyblivé části stroje.
6.    Ukládejte svoji ostřičku v čistém a suchém prostředí. Na konci každé pracovní směny odstraňte nečistoty, piliny, dřevěné třísky a další odpad.
7.    Bezpečnost především! Pro manipulaci s ostrými předměty používejte pracovní rukavice, bezpečnostní brýle pro ochranu očí a chrániče sluchu proti škodlivému hluku. Přečtěte si uživatelskou příručku a řiďte se pokyny poskytnutými výrobcem.

Řiďte se těmito tipy a užívejte si dlouhý a uspokojivý provoz  ostřiček pilových pásů Wood-Mizer, které vám pomohou udržovat pilové pásy na vrcholné úrovni.

Print

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

VÍTEJTE

Články na našich stránkách ukazují, jak majitelé pil Wood-Mizer po celém světě aktivně přispívají k růstu místních ekonomik a zpracovávají dřevo udržitelným způsobem a ziskem.

AKTUALITY

ZAJISTĚTE SI NÁŠ INFORMAČNÍ BULLETIN

Newsletter

Pokud se vám tento článek líbí, nenechte si ujít žádný další! Budete dostávat měsíčně z Wood-Mizer novinky a články do své schránky.

Budu odebírat