• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

BLOG - Články

13. srpna 2018

Návštěva Černé Madony ve Slovinsku

Pily Wood-Mizer lze nalézt na někdy značně neobvyklých místech světa, třeba na vrcholu hory v uctívané svatyni římskokatolického kostela.

Nikdo přesně neví proč malíři katolického idolu středověku portrétovali někdy Pannu Marii s tmavou tváří. Moderní badatelé přišli s různými domněnkami, ale tyto názory plodí víc otázek než odpovědí. V Evropě, existuje asi 500 takových obrazů, kde Černá Madona sedí na královském trůnu  nebo stojí s nemluvnětem Ježíšem v náručí. Některá z těchto zobrazení jsou považována za zázračná.

Na vrcholku slovinských Alp stojí více než 700 let chrám sv. Anny. Předtím než byl kostel postaven, vynesli poutníci z Iberského poloostrova plastiku Černé Madony do nadmořské výšky více než  1220 metrů. Po dlouhé cestě poutníci rozhodli, že zde tato ikona zůstane a ve 14. století byl kolem ní postaven kostel a věž se zvonicí.

Kustodem u sv. Anny je Jože Potocnik, jehož dům stojí vedle kostela. Jeho syn Vinko je úspěšný podnikatel, žije v blízkém městě Ravne na Koroškem.

“Navštěvuji svého otce o víkendech, abych mu pomohl s domácností,” říká Vinko. “Snažíme se udržovat kostel upravený a dobře udržovaný, ale čas a počasí se nevyhnutelně na budově kostela podepisují a jsou nutné opravy.”

Vinko objednal dřevo, ale uvědomil si, že bude potřebovat na opravy prkna různých rozměrů. “Měli jsme spoustu prken, nejrůznějších rozměrů, ale neměli jsme dva stejné kusy—a to nebylo dobré,” vysvětluje Vinko.

V roce 2011 koupil Vinko pilu Wood-Mizer LT15. “Táhlo mě to k LT15 kvůli její velikosti,” říká Vinko. “Toto místo navštěvuje hodně lidí a my jsme nechtěli, aby naše zařízení bylo vidět. Vše by tu mělo být čisté a uklizené. LT15 je dostatečně malá, aby se vešla do kůlny.

“Velký dojem na nás také udělala dostupná cena pily Wood-Mizer LT15,” pokračuje Vinko. “V Ravne na Koroškem je také šikovný servis, kde můžeme ostřit pilové pásy.”

Vinko pracuje s pilou asi jednou za měsíc a neřeže déle než tři hodiny denně. Začal s malými projekty, jako nařezání prken na plot a pak pokračoval na větších pracech, jako je vybavení a přístřešky stojící mimo kostel.

Vinko byl také schopen zrenovovat dřevěnou střechu na otcově domu a naplnit dřevník novým dřevem.

Kostel je dobře vybaven pro drsné, i když většinu času mírumilovné okolí. Chrám je místem modliteb a meditace, kde starosti a úzkosti návštěvníků ustanou.

Koprivna, nejbližší vesnice od sv. Anny, leží na úpatí hory a tam se konají denně bohoslužby. Nicméně asi jednou za měsíc nebo během církevních svátků se rozezní zvony chrámu sv. Anny, matky Panny Marie a zvou farníky a oni začnou stoupat k Černé Madoně, 7 km od obce Koprivna.

Když bohoslužba skončí a vesničané se vrátí domů, jsou vděčni Panně Marii za její milosrdenství a lidem, kteří obětují svůj čas a práci pro obecné blaho a kvůli chrámu sv. Anny, které srdce poutníka vyhledává.

Print

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

VÍTEJTE

Články na našich stránkách ukazují, jak majitelé pil Wood-Mizer po celém světě aktivně přispívají k růstu místních ekonomik a zpracovávají dřevo udržitelným způsobem a ziskem.

AKTUALITY

ZAJISTĚTE SI NÁŠ INFORMAČNÍ BULLETIN

Newsletter

Pokud se vám tento článek líbí, nenechte si ujít žádný další! Budete dostávat měsíčně z Wood-Mizer novinky a články do své schránky.

Budu odebírat