• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

BLOG - Články

Německá truhlářská dílna řeže ohromné dubové kmeny pilou WM1000

16. října 2019

Německá truhlářská dílna řeže ohromné dubové kmeny pilou WM1000

Když se Heiner Schäfers a Aron Keidel, dva nadšenci do dřeva a krásných výrobků z něj potkali v mistrovské tesařské škole, začala se formovat ta skvělá myšlenka. Před deseti lety spolu začali  pracovat a dnes provozují skutečně unikátní podnikání v německém Recklinghausenu.

“Rozjeli jsme náš byznys v bývalém dole, který byl založen v roce 1883, uhlí se zde těžilo do roku 1970,” říká Heiner. “Některé budovy bývalého dolu v Recklinghausenu byly už zbourány a další stále stojí jako místo pro podnikatele a řemeslníky pro jejich podnikatelské aktivity”.

Aron a Heiner provozují tři firmy. Lehmundo, která je specializovaná na restaurování hrázděných staveb, čili budov s trámovou nosnou konstrukcí vyplněnou hlínou, to je hlavně pole pro Aronovy odborné znalosti. Schreinerei Schäfers je truhlářská dílna, tady je Heinerova hlavní zodpovědnost. Společně také provozují obchod jménem Naturalis, kde nabízejí ekologické stavební materiály a přírodní dřevěné výrobky.


“Nejsme ten druh stavebních truhlářů, kterým jde o produkci ve velkém objemu. Naše oblíbená práce je stavění se solidním dřevem a vytváření individuálního designu. Dřevo vyzařuje dobrou náladu, příjemné teplo, každý kus lze zpracovat individuálně a člověk musí mít určitý cit pro práci s ním,” říká Heiner.

Lidé se často zastaví v obchodě Naturalis koupit nějaké přírodní dřevo, barvy nebo stavební materiály. Aron a Heiner, protože se svými zákazníky velice hovoří, objevili, jaká spousta lidí si něco ze dřeva sama staví. Jednoho dne přišli s nápadem organizovat truhlářské workshopy.

“Právě teď učíme naše zákazníky jak ze dřeva udělat nábytek. Mohou si během takových workshopů zhotovit sami svůj vlastní kus nábytku podle vlastního návrhu. Lidé jsou tímto procesem od řezání kmene po konečný výrobek fascinováni,” připomíná Heiner.

Aron a Heiner se zaměřují v každé fázi výroby na kvalitu. Je pro ně velice důležité používat ve své činnosti dřevo nejvyšší kvality. Dlouhá léta nakupují dubové dřevo od ověřeného dodavatele a řežou je na požadované rozměry na své spolehlivé pile Wood-Mizer LT40. Ale časem začalo být obtížnější a obtížnější koupit vhodné, správně vysušené dubové dřevo. Přišli s nápadem kupovat kmeny přímo z lesa a připravovat si dřevo sami.

“Protože to bylo na LT40 příliš, rozhodli jsme se získat další pilu Wood-Mizer. Před půldruhým rokem jsme zakoupili WM1000, abychom kmeny řezali sami”, říká Aron. “Řežeme kmen na prkna a pak je ukládáme aspoň na dva až tři roky přirozeně vyschnout než se z nich může stát stůl nebo schodiště. Výrobky udělané ze dřeva připraveného tímto způsobem jsou mimořádně trvanlivé a budou sloužit stovky let,” dodává.

Zvolili pilu Wood-Mizer WM1000 pro její velkou kapacitu. “S WM1000 můžeme řezat velmi objemné kmeny. Ten dosud největší měl v průměru 1,7 metru. Je to tvrdé dřevo, takže kmen je nejen velký, ale také skutečně těžký a často potřebujeme dva nakladače, abychom jej na pilu založili. Nicméně, stroj je tak robustní, že snadno takové kmeny zvládne,” říká Aron.

Ty kmeny jsou někdy desítky let staré. Často mají v sobě kovové části, třeba hřebíky nebo střely z druhé světové války. Ani to  není pro pilu WM1000 velká překážka.

“Když pilový pás narazí na kov, nepřetrhne se a dovolí mi dokončit rovný řez. Oprava a naostření pilového pásu není drahá a výměna pásu na pile je snadná a rychlá,” říká Aron.

Aron také oceňuje způsob jakým je pila konstruována. “Protože pohybujete hlavou, jste vždy po celý čas skutečně blízko řezu a jste schopni vidět a ovládat postup řezání. To je velice užitečné,” říká.

“Ustavení stroje a zaškolení trvalo dva dny. Vše co jsme museli udělat, bylo zajistit a připravit prostor. Technici ustavili stroj přímo tady na pracovišti, vyrovnali a nastavili jej a naučili nás jak jej obsluhovat. Bylo to velice dobře zorganizováno a bylo to zahrnuto v ceně pily. Firma Wood-Mizer opět potvrdila kvalitu svých výrobků a servisu,” doplňuje Aron.

Autor: Paulina LewandowskaPrint

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

VÍTEJTE

Články na našich stránkách ukazují, jak majitelé pil Wood-Mizer po celém světě aktivně přispívají k růstu místních ekonomik a zpracovávají dřevo udržitelným způsobem a ziskem.

AKTUALITY

ZAJISTĚTE SI NÁŠ INFORMAČNÍ BULLETIN

Newsletter

Pokud se vám tento článek líbí, nenechte si ujít žádný další! Budete dostávat měsíčně z Wood-Mizer novinky a články do své schránky.

Budu odebírat