• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

BLOG - Články

3. října 2017

Mladý lesník co nenašel práci a bez práce nezůstal

Slovinský chlapík nenašel po absolvování lesnické školy zaměstnání ve svém oboru, a tak si sám pro sebe vytvořil pracovní místo – s pilou Wood-Mizer.

Slovinská vesnice Plat se nachází vysoko ve Slovinských Alpách, 875 metrů nad mořem. Čistý vzduch, lesy, studánky, překrásná horská scenérie, to vše pravděpodobně ovlivnilo život místních venkovanů, takže život tu plyne pomalu, klidně a velice rozumně. Vesničané se věnují hlavně zemědělství. Skoro každá rodina má krávy, ovce a drůbež a další věci k vlastnímu živobytí.

Takže rodiče Gregora Potocnika z vesnice Plat také pracují na farmě a doma se starají o 20 krav. Navíc, jako řada jiných v této oblasti, vlastní rodina les, asi 35 hektarů. Tato okolnost přivedla Gregora na myšlenku, že by mohl les spravovat racionálněji a moderními způsoby a mít z něj zisk. Proto Gregor nastoupil a úspěšně absolvoval lesnickou školu.

"Něco doděláte," směje se Gregor, "ale nenajdete pro svou kvalifikaci zaměstnání!"

Ale Gregor neměl v povaze si zoufat a čekat na přízeň osudu. Veselá nátura je velký dar, udržuje člověka šťastného bez ohledu na okolnosti a takoví lidé se raději dívají dopředu, spřádají plány a uskutečňují je.

Poté co Gregor pracoval na různých místech, našetřil peníze a když mu bylo 27, koupil si pásovou pilu.

"V naší vesnici mají téměř všichni obyvatelé vlastní les; starají se o něj; odstraňují z lesa staré a suché stromy a těžce poškozené kmeny; a tohle dřevo je třeba pořezat, protože na farmě, zvlášť když tam je dobytek, je vždycky zapotřebí něco postavit nebo opravit"- vysvětluje Gregor. Další řetěz událostí ukázal, že měl naprostou pravdu.

Pila, kterou Gregor koupil, vyrobila firma Wood-Mizer. To je světově proslulá značka, existuje od roku 1982 a dnes je to lídr ve výrobě pásových pil a pilových pásů. Společnost je to americká a její evropské výrobní středisko je v Polsku. Celkem je v provozu více než 75,000 pásových pil Wood-Mizer v téměř všech zemích světa.

"Zjistil jsem, že jen 17 km od naší vesnice je zastoupení Wood-Mizer, tak jsem do té kanceláře zašel, poradil se a koupil pilu LT20B," říká Gregor.

Tento stroj je konstruován pro malé a střední podnikání. Jeho lože sestává z několika segmentů, velice silných, ty jsou umístěny na zemi, takže kmen se zakládá na rám ručně pomocí obracáků. Řezná hlava, na které běží pilový pás na dvou kolech, je vybavena elektromotory – hlavní motor uvádí do pohybu pilový pás a druhý pohybuje hlavou nahoru/dolů a dopředu/zpátky podél lože.

Není to nejmenší pila z rodiny pil Wood-Mizer (existují jednodušší modely LT10 a LT15), a v případě Gregora jeho stroj má jednu důležitou vlastnost – tou je dálkové ovládání. Na konzoli je elektronické zařízení Setworks (Pracovní nastavení), se kterým lze nastavovat požadovanou tloušťku prkna a řezná hlava bude automaticky nastavovat správnou polohu pro další řez.

S pomocí techniků Wood-Mizer sestavil Gregor stroj poblíž domu, trochu výše k kopci. Pořídil si pohodlné pracovní místo – křeslo kryté stanem proti slunci a nepohodě a před sebe – ovládací panel. Kabel dálkového ovládání je zavěšen na drátě nataženém mezi dvěma sloupky na začátku a konci stroje. Ve skutečnosti je kabel ve vzduchu po straně stroje, snadno se pohybuje a není pokryt pilinami. Tomuto způsobu zavěšení kabelu říká Wood-Mizer "záclony".

Teď Gregor pracuje sedíc v pohodlném křesle místo aby chodil s řeznou hlavou podél stroje. Toto pohodlí významně ovlivňuje výkon, protože Gregor je méně unaven a může pracovat déle. K odebírání hotových prken najímá pomocníka. A někdy se svými prkny rád pomůže zákazník.

Místní jsou rádi, že mají ve vsi pilu. Nemusí kmeny dopravovat někam daleko, odebírají od Gregora nejen hotové řezivo, ale také krajinky a piliny – na farmě se využije všechno.

Tak takhle si mladý slovinský lesník vytvořil pro sebe job. Teď pomáhá lidem a ani na sebe nezapomíná. Výhra je to obapolná.

Print

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

VÍTEJTE

Články na našich stránkách ukazují, jak majitelé pil Wood-Mizer po celém světě aktivně přispívají k růstu místních ekonomik a zpracovávají dřevo udržitelným způsobem a ziskem.

AKTUALITY

ZAJISTĚTE SI NÁŠ INFORMAČNÍ BULLETIN

Newsletter

Pokud se vám tento článek líbí, nenechte si ujít žádný další! Budete dostávat měsíčně z Wood-Mizer novinky a články do své schránky.

Budu odebírat