• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

BLOG - Články

17. října 2017

LT40. Nejspolehlivější partner

Pojďme vysledovat osud pily, která byla uvedena do provozu před 15 lety, změnila tři pány a všude dělá to samé – nepřetržitě pracuje!

Náš příběh je o pile Wood-Mizer LT40 a předtím než poznáme všechny tři muže, kteří tento stroj, jeden po druhém, vlastnili během posledních 15 let, musíme říci, že LT40 je skutečně velice zajímavé zařízení. Jeho konstrukce se příliš neliší od stroje, který byl vyvinut zakladateli společnosti Wood-Mizer. Od roku 1982 byla tato konstrukce tolikrát prověřena přímo v praxi a vylepšena na tak dokonalou úroveň, že se nakonec LT40 stala nejoblíbenější pilou Wood-Mizer na naší planetě. Více než polovina ze 75.000 pil vyrobených firmou Wood-Mizer a nyní v provozu ve 130 zemích jsou stroje LT40.

Začátek příběhu

První místo, kam jsme cestovali, je městečko v oblasti Lika. Okolí je známo pro rozmanitost lesa a divoké přírody jako nejvyšší pohoří v Chorvatsku - Velebit a věhlasný Národní park Plitvická jezera.

Tady jsme se setkali s panem Branko Buricem, majitelem firmy BB-trans s.r.o.

"Vyrostl jsem ve vesnici Kuterevo, kde je dřevo a jeho zpracování samozřejmostí. Takže vášeň pro podnikání se dřevem mám jednoduše v krvi. Dřevo miluji. Narodil jsem se s ním a jsem jím obklopen", říká pan Branko. "Na začátku mojí profesní kariéry jsem pracoval 13 let jako obsluha pily a pak v roce 1997 jsem založil vlastní dopravní firmu pro dodávky dřevěného stavebního materiálu k zákazníkům".

"V roce 2003 jsem se rozhodl věnovat podnikání hlouběji a začal s vlastním řezáním dřeva", pokračuje Branko.  "Původně jsem přemýšlel o koupi pily Wravor, ale nakonec jsem vybral Wood-Mizer kvůli jednoduchosti instalace, snadné údržbě pilového pásu, nízkých nákladech na elektřinu a kvůli úsporným provozním nákladům. Takže první pila, kterou jsem v životě koupil, byla LT40 a teď vám mohu poctivě říci, že to byla naprosto správná volba!"

Nová produkce firmy BB-trans s.r.o., která se objevila díky pilařskému zpracování, představuje střešní prvky, trámy, prkna i fošny a rovněž masiv pro výrobce nábytku. Tyto výrobky jsou většinou ze smrku nebo borovice a pro řezání těchto druhů na LT40 se úspěšně používá pilový pás Wood-Mizer 38 mm, tloušťky 1.14 mm a s profilem zubu 7/34. Tento pás je mírně tlustší a širší než standardní Wood-Mizer pás (32 mm x 1.03 mm), to znamená že má delší životnost. Větší zubová mezera je schopna ze zářezu odstraňovat více pilin a pás perfektně řeže vláknitá měkká dřeva.

"Jednou z předností je, že naše LT40 si skutečně dobře poradí s velkými kmeny. Měli jsme kmeny o průměru asi 115 cm. Řežeme je tak, že je postupně obracíme, protože maximální řezná šířka LT40 je 90 cm. A nakonec získáme z tohoto kmene přibližně 3-4 m3 dřeva", říká Branko Buric.

Po všechen čas stroje LT40 v BB-trans s.r.o. pracovaly nepřetržitě každý den na dvě směny.

"Řežeme za směnu asi 12 m3 a denně kolem 24-25 m3, což pokrývá celé naše výrobní potřeby", - říká Branko. "Nařezat ročně 4000 m3 jen s motorem 11 kW není žádný problém. Nikdy jsem spotřebu elektřiny pouze pro pilu neměřil, ale náklady na celý provoz  jsou asi 1500 kun/měsíc (přibližně 205 euro) a to zahrnuje pilu LT40 (s motorem 11 kW), EG300 (s motorem 18,5 kW) plus dvě ostřičky pracující celý den. Náklady na údržbu pilových pásů jsou skutečně nízké, protože ji provádíme sami".

Pan Branko byl se svou LT40 tak spokojen, že se v roce 2011 rozhodl koupit novou pilu – jakou asi? – samozřejmě novou LT40!

"Moje první LT40 najela asi 35.000 provozních hodin a v roce 2011 jsem ji prodal příteli v sousední firmě Gogo s.r.o. Koupil jsem novou LT40 a později dokoupil omítačku/multirip EG300 od Wood-Mizer. To je stroj se dvěma pilovými kotouči, zvyšuje produktivitu omítáním prken za pilou", vysvětluje Branko.

"Zařízení Wood-Mizer je spolehlivé a pro mě je důležité, že máme vynikající spolupráci se zástupcem Wood-Mizer, který je vždy připraven pomoci, má vždy na skladě pilové pásy a další náhradní díly a dodá je následující nebo dokonce tentýž den. Pokud máme problém, s jeho pomocí je rychle a efektivně vyřešen", říká Branco Buric.

"Upřímně řečeno, pila je nejzajímavější a nejrentabilnější částí mého podnikání. Generuje největší zisk ve srovnání se všemi dalšími našimi aktivitami zahrnujícími dopravní a turistické služby. Ten zisk pochází z nízkých nákladů na údržbu, nízkých nákladů na elektřinu a co je pro nás velké plus, to je pilový pás s tenkým zářezem. Jinými slovy, pilový pás se zářezem 2 mm vyprodukuje z kmene jen 4-5% pilin a získáme více prken. Odhaduji, že přínos na hotové produkci je asi 70%".

"Naši zákazníci mají radost z přesnosti a kvality řeziva. Kvalita, přesnost, pečlivost a včasné dodání  - to jsou věci pro naše zákazníky velice důležité. Proto vždycky říkám, že k úspěchu v pilařství potřebujete  prostě vytrvalost a rozhodnost. Musíte hodně pracovat, být poctivý a co je obzvlášť důležité, je důraz na detail. Co řeknete musíte splnit a vždy respektovat uzavřenou dohodu", říká Branco Buric, první majitel pily LT40 o které je řeč.

LT40 pokračuje v tvrdé práci
Pila tudíž putovala do firmy Gogo s.r.o. v Otočaci. Majitel firmy pan Ivan Bukovac pracuje v dřevařském průmyslu 35 let a jeho firma je malý podnik s 9 dělníky, kteří vyrábějí řezivo, stavební materiál a palivové dříví.

"Znám Branka Burice řadu let, spolupracovali jsme, dodával jsem přes dva roky kmeny do jeho provozu. Když jsem viděl jak LT40 pracuje, zamiloval jsem si ji a uvědomil si, že takový stroj musím mít. Takže na podzim 2011 jsem tuhle pilu od něj koupil a mohu říci, že to byla moje první pila a celý rozvoj pilařství u mě začal s tímto strojem", říká Ivan Bukovac.

Podnikání rychle rostlo, takže se pan Bukovac po čtyřech letech, v roce 2015, rozhodl LT40 prodat a koupit nový model LT70, který je výkonnější, s rychlejší hydraulikou a s vyšší řeznou rychlostí. Později přidal omítačku/multirip EG300.

"Super Hydraulika pily LT70 je velké plus ve srovnání se standardní hydraulikou na  LT40. Manipulace s kmenem je mnohem rychlejší a přesnější", říká pan Bukovac.

"Se starou LT40 jsme dělali asi 10-11 m3 za 8 hodinou směnu, ale teď s novou LT70 asi 12-14 m3 za směnu a ta umí snadněji řezat mnohem větší kmeny. Při dvousměnném provozu vyrábíme asi 25 m3 denně nebo 500 m3 měsíčně. Minulý rok jsme udělali 6000 m3", říká pan Bukovac.

"Řežeme jen smrk a borovici o průměrech  25-80 cm. Někdy zpracováváme kmeny o průměru nad 100 cm. Velké kmeny se Super Hydraulikou nejsou teď žádný problém. Stará standardní hydraulika škrábala a trochu kmeny poškozovala a při použití byla pomalejší. Teď můžeme obrátit a řezat kmen o průměru 110 cm během 10 minut".

Nová pila vyžadovala nový typ pilového pásu.

"Na  LT40 jsme používali stejný pás co nám doporučil Branco: DoubleHARD se šířkou 38 mm, tloušťkou 1,14 mm a s profilem zubu 7/34. Ale LT70 má větší motor a to dává příležitost použít tlustší pás: DoubleHARD široký 38 mm a s toušťkou 1.27 mm nebo 1.4 mm, profil zubu 10/30. Je jasné, že tlustší pilové pásy jsou lepší a pracují déle", vysvětluje pan Bukovac.

"Ostříme a šrankujeme si pilové pásy sami a tak jsou náklady na údržbu pásů nízké", říká pan Bukovac. "Pilové pásy se zářezem 3 mm jsou velice přesné a efektivní a tudíž můžeme na trhu dobře konkurovat".

"Výtěžnost je kolem 60-65% a pilin asi 5%. Co se týče výdajů za elektřinu, mohu říci, že s LT40 jsme měli přibližně 1600 kun/měsíc (asi 220 euro) a teď s LT70 je to asi 2400 kun/měsíc (asi 330 euro), ale my také využíváme omítačku s motorem 18,5kW a systém odvětrání".

"Myslím si, že skutečně nejlepší věc u pil  Wood-Mizer je potřeba minima pracovníků. Můžete pilu provozovat poue se dvěma dělníky na směnu. Žádná jiná pila nemůže pracovat s tak malým počtem lidí. Nízké náklady na energii a provoz pomáhají generovat zisk. Všechny tyto faktory dohromady znamenají skoro o 30-40% větší efektivnost než má jakákoli velká širokopásová pila s velkým motorem o stejné výrobní kapacitě", uzavírá Ivan Bukovac, druhý majitel pily LT40, o které pokračujeme v příběhu.

"Moji zákazníci jsou velice spokojeni s kvalitou řezání. Díky vysoké kvalitě řeziva jsem si s mými zákazníky vybudoval pevný vztah. Pokud ke mně přijdou noví zákazníci, výroba se zvýší. Myslím, že pro úspěch v našem podnikání potřebujete udržovat se zákazníky trvalý kontakt a vytvořit dobré osobní vztahy. Čelit všem problémům a po celou dobu nepustit ze zřetele povinnosti vyplývající z podnikání. Musíte řídit své zaměstnance a všechno kontrolovat, ale také komunikovat s kupci, aby se minimalizovali možné záruční problémy".

"Nejlepší pocit mám, když stojím vedle pily a cítím vůni čerstvě řezaného smrku nebo borovice. Já se kvůli tomu budím", dodává pan Bukovac se smíchem.

Dnes
V roce 2015 cestovala naše LT40 k novému pánu, pro kterého stále pracuje.

"Vždycky jsem byl rád venku. Velice miluji les a vždy jsem své zalíbení směroval k přírodě. Mám v zahradě velký sad , tam chodím každé ráno od jabloně k jabloni a objevuji, poznávám a obdivuji", říká pan Ilija Keskic, vlastník firmy Lipa s.r.o. v Donjim Zemuniku. "Od mládí jsem byl v lese a v dřevařském oboru a nyní s touto pilou jsem získal šanci své podnikání rozšířit. Je mým přáním jít a objevovat nová odvětví tohoto podnikání a nabídnout co možná nejvíc hodnotných produktů".

Lipa s.r.o. vyrábí především stavební řezivo, ale nabízí také zakázkové řezání.

"Když jsem hledal pilu, nabídky se prezentovaly hlavně nízkou cenou. Mluvil jsem s lidmi a slyšel dobré věci o strojích Wood-Mizer, zvláště o kvalitě modelu LT40, takže jsem neváhal ani minutu. Tahle pila měla natočeno na hodinách asi 62.000 provozních hodin. Zjistil jsem od předchozích majitelů, že nikdy nefungovala špatně ani neměla technické problémy. Za celou dobu existence se měnilo jen jedno ložisko, žádné další opravy nebyly", říká pan Keskic.

Ale začínající operátoři nějaké potíže zaznamenali.

"Mí lidé nevěděli jak řezat a jak provádět řádnou údržbu pilového pásu, ale s přibývajícími zkušenostmi se dalo vše dohromady a nyní jsou náklady na pásy vztažené na kubický metr skutečně nízké. Pilový pás stojí přibližně 30 euro a protože si ostříme a šrankujeme sami, jsou na to co pás vyrobí, minimální náklady".

Teď je pila v provozu čas od času, ale pořád řeže asi 10 m3 denně s výtěžností  73-78%. Řežeme smrk, borovici a modřín; kmeny jsou o průměru 20-60 cm a pila si s nimi snadno poradí.

"Mohu říci, že mí zákazníci mají z výsledků radost: špičková kvalita výrobků, rychlé dodání s nejnižšími možnými cenami. Vše toto je možné díky správné pile - LT40, která  tvrdě pracuje a je naprosto spolehlivý partner v jakémkoli pilařském podnikání!"


Print

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

VÍTEJTE

Články na našich stránkách ukazují, jak majitelé pil Wood-Mizer po celém světě aktivně přispívají k růstu místních ekonomik a zpracovávají dřevo udržitelným způsobem a ziskem.

AKTUALITY

ZAJISTĚTE SI NÁŠ INFORMAČNÍ BULLETIN

Newsletter

Pokud se vám tento článek líbí, nenechte si ujít žádný další! Budete dostávat měsíčně z Wood-Mizer novinky a články do své schránky.

Budu odebírat