• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

BLOG - Články

Jak vybrat nejlepší řezné nástroje do vaší dílny?

16. prosince 2020

Jak vybrat nejlepší řezné nástroje do vaší dílny?

U většiny strojů, které máte ve své dílně, často řešíte dilema jaké řezné nástroje vybrat, což je  podstatná věc pro každou řeznou aplikaci, a jak se ujistit, že konkrétní volba bude dobře fungovat.

Při výběru řezných nástrojů pro vaše zařízení byste měli uvažovat takové faktory jako je typ používaného stroje, druh zpracovávaného dřeva a zamýšlené konečné výrobky.

V každém případě má cenu vybírat kvalitní a trvanlivé řezné nástroje a pilové pásy. Kvalita nezbytně neznamená, že jsou mnohem dražší než jiné. Dobrým příkladem jsou řezné nástroje a pilové kotouče Wood-Mizer, které podávají dlouhou životnost a vysokou účinnost, a přitom nabízejí ceny srovnatelné s průměrem trhu. Firma Wood-Mizer vyrábí tyto řezné nástroje z vysoce kvalitní německé a švédské oceli a používá přitom nejpokročilejší technologii.Pilové pásy

K dosažení nejlepší kvality a efektivnosti řezání pásovou pilou potřebujete zvolit pilové pásy podle druhu dřeva, který chcete zpracovávat a podle pily, kterou máte. Rozumná volba nástroje významně ovlivní množství dřeva, které budete schopni nařezat. Wood-Mizer nabízí široký výběr pilových pásů obsahujících více než 100 kombinací různých profilů zubů, šranků zubů, kvality oceli, šířky a tloušťky pásu.

Řady pilových pásů (v závorce český překlad názvu) – RazorTIP (ostří břitvy), BiMETAL (dvojkov), MaxFLEX (max. pružnost), DoubleHARD (dvojnásob tvrdý), SilverTIP (stříbrné ostří), StartCUT (počáteční řez), Vortex (smršť) mohou uspokojit požadavky každého zákazníka, nezáleží na tom, jaký druh dřeva se chystá řezat.

Všimněte si, že vedle volby správného pilového pásu je také podstatné jej přiměřeně udržovat – pravidelně jej naostřit, nastavit šrank zubů, mazat při práci a odstraňovat tvrdé nečistoty z řezaného dřeva (například použitím odkorňovače/předřezu). Při volbě pilového pásu pro vaše konkrétní použití doporučujeme se obrátit na místního zástupce Wood-Mizer, který se s vámi rád podělí o své odborné znalosti.

Pilové kotouče

Při volbě pilových kotoučů pro multirip, příčné řezání, rýhování/drážkování nebo podélné rozřezávání je klíčové vzít v úvahu řadu faktorů. Pilové kotouče pro podélné řezání se mohou lišit od kotoučů pro příčné řezy, nejen počtem zubů, ale také jejich tvarem, profilem a samotným návrhem kotouče. Pilové kotouče se musí vybírat podle tvrdosti a vlhkosti zpracovávaného dřeva.

Wood-Mizer nabízí všestranné pilové kotouče pro podélné rozřezávání nebo příčné řezy pro měkké nebo tvrdé dřevo a pro suché nebo mokré dřevo. Tyto víceúčelové kotouče jsou užitečné v menších dílnách, které zpracovávají různé druhy dřeva řadou různých strojů.

Antiadhezivní kotouče pro multirip mají povlak proti tření, který chrání jejich povrch před nánosem a činí jej odolným proti prachu a přehřátí.Srovnávací a tvarovací nože

Wood-Mizer nabízí více než 70 typů nožů pro tvarovací a srovnávací stroje. Volba nože závisí především  na typu zařízení, se kterým pracujete, ovlivňuje základní parametry nože jako výška, délka a tloušťka.

Nicméně dává rovněž smysl uvažovat druh zpracovávaného dřeva. Nože HSS (high-speed steel – rychlořezná ocel) jsou dokonalé pokud srovnáváte nebo tvarujete měkké až středně tvrdé dřevo. Jestliže zpracováváte tropické, extrémně tvrdé druhy, doporučujeme zvolit HW (karbid wolframu) nástroje s ostrou řeznou hranou, zaručující nejvyšší kvalitu řezu i v nejtvrdších druzích dřeva. Jestliže pracujete zejména s měkkým dřevem, pak mají nože CR13 nejlepší poměr cena - výkon.

Pilové pásy do rámových pil

Wood-Mizer vyrábí pilové pásy do rámové pily z různých druhů oceli. Řada výrobců má tyto pásy z víceúčelové oceli, což nabízí hlavní výhodu v dostupné ceně a poměrné kvalitě.

Nicméně, pokud řežete hlavně tvrdé dřevo, možná byste měli zvážit volbu pásů pro rámovou pilu vyrobených z oceli vyšší pevnosti a odolnosti, jako jsou  pásy  z oceli Uddeholm, které nabízí  Wood-Mizer. Chromem potažené pásy vydrží déle a zlepší kvalitu řezu při řezání tvrdého dřeva.


Wood-Mizer, nabízející široký sortiment řezných nástrojů je ten pravý dodavatel, který zaručí snadnější zajištění produkce a trvalou řeznou kvalitu, zvláště pro ty zpracovatele dřeva, kteří provozují více strojů nebo zpracovávají různé druhy dřeva.


Print

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

VÍTEJTE

Články na našich stránkách ukazují, jak majitelé pil Wood-Mizer po celém světě aktivně přispívají k růstu místních ekonomik a zpracovávají dřevo udržitelným způsobem a ziskem.

AKTUALITY

ZAJISTĚTE SI NÁŠ INFORMAČNÍ BULLETIN

Newsletter

Pokud se vám tento článek líbí, nenechte si ujít žádný další! Budete dostávat měsíčně z Wood-Mizer novinky a články do své schránky.

Budu odebírat