• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

BLOG - Články

Jak přesně a bezpečně porazit strom – švédský seriál Homestead Video

26. prosince 2018

Jak přesně a bezpečně porazit strom – švédský seriál Homestead Video

Farmář Simeon Fuchs se chce podělit o bezpečný a osvědčený způsob používaný starými švédskými dřevorubci k pokácení velkých stromů.

Pro kácení stromů se po celém světě používají různé způsoby. Ve švédsku mladí lesní dělníci oceňují tradici a zkušenosti starších dřevorubců. Simeon není žádnou výjimkou. Kmeny kácí už přes deset let, vyznává svůj vlastní styl, preciznost a profesionalitu starých švédských dřevorubců, kteří jej naučili vše co potřebuje vědět o porážení stromů.

“Pevně věřím řádnému bezpečnostnímu vybavení,” začíná Simeon. Nejdůležitější věcí při kácení stromů jsou znalosti a potřebné vybavení, aby se předešlo zranění nebo dokonce smrti. I pro zkušené dřevorubce je řetězová pila velice nebezpečná. I když se mohou způsoby kácení měnit, rozhodující před jakoukoli operací je řádná ochrana hlavy, uší, očí a celého těla.

Simeon vysvětluje že nosí kalhoty a boty, kterými nemůže řetězová pila proniknout a nápadně světlou bundu, která zajistí, že bude v lese vidět. Navzdory obecnému mínění Simeon říká, že odolné kalhoty a boty jsou docela pohodlné a dostatečně lehce se v nich pohybuje. Pro dřevorubce je také důležitá pevná přilba a opasek na nástroje. Simeonův opasek nese měřící pásmo, klíny a sekeru.

Pro pokácení stromu používá Simeon řetězovou pilu STIHL MS360. Simeon řeže do stromu zářez, který určuje kam strom spadne. Zářez hledí na kolík zaražený v zemi, který ilustruje směr pádu stromu.

Ovládání řetězové pily pomáhá Simeonovi přesně změřit, kde řeže. “Jedna z nejobvyklejších chyb co jsem viděl je, že lidé nezačínají dost nízko,” říká Simeon. Začínat příliš vysoko znamená plýtvat cenným dřevem.

Po provedení zářezu řeže Simeon strom dokola. Když je napůl skrz v kmeni, zasune postupně dva klíny, aby vedly strom až bude padat. Mírně klín zatluče a pokračuje v řezání kmenu dokola. Pak oba klíny zaráží úplně, přitom často pohledem kontroluje kam strom začíná padat. Nakonec ustoupí jak strom padá přesně vedle kolíku.


Print

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

VÍTEJTE

Články na našich stránkách ukazují, jak majitelé pil Wood-Mizer po celém světě aktivně přispívají k růstu místních ekonomik a zpracovávají dřevo udržitelným způsobem a ziskem.

AKTUALITY

ZAJISTĚTE SI NÁŠ INFORMAČNÍ BULLETIN

Newsletter

Pokud se vám tento článek líbí, nenechte si ujít žádný další! Budete dostávat měsíčně z Wood-Mizer novinky a články do své schránky.

Budu odebírat