• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

BLOG - Články

Jak dosáhnout nejlepšího zvuku velkého kostelního zvonu?

23. prosince 2020

Jak dosáhnout nejlepšího zvuku velkého kostelního zvonu?

Tradiční zvony vyráběné v Německu od roku 1725 zní nyní lépe díky dubovým hlavám zavěšení zvonu a dřevěným zvonicím.

Firma Bachert, založená v roce 1725 Kašparem Bachertem v jihozápadním Německu, odlévá a restauruje celou škálu bronzových zvonů a dřevěných zvonic pro zákazníky z celé Evropy. Po 300 letech historie firmy stále pokračují následníci jejích zakladatelů v díle stejným způsobem jako jejich předchůdci.

Více než 300 let starý postup výroby zvonu zůstal z větší části stejný při použití cihel a jílu a vyplnění licí jámy hlínou.


Pro ty kdo něvědí jak se zvony odlévají je to docela fascinující postup, využívající formu z cihel a jílu a naplnění licí jámy hlínou. Po celých 300 let zůstal postup z podstatné části stejný. Skutečnost, že se na konci tradičního procesu lití dosáhne dokonalé výšky tónu, je doopravdy umění, ve kterém jsou Barchertovi skuteční mistři.

Výsledný tón zvonu je ovlivněn hlavou zavěšení ve zvonici, ve které byl zvon zavěšen a Bachertovi si myslí, že nejlepší materiál na dřevěné hlavy je dub.


Výsledný tón zvonu je ovlivněn hlavou zvonu ve zvonici, ve které je zvon zavěšen (staročesky jařmo nebo jho). Firma Bachert má za to, že nejlepším materiálem na dřevěnou hlavu je dub, protože plný a měkký zvuk vytváří kombinace velkého bronzového zvonu neseného tímto druhem dřeva.

Před dodáním pily zabralo zpracování hlavy aspoň jeden den; teď — méně než hodinu.

Pro montáž zvonu jsou zapotřebí těžké trámy.

Nová dřevěná zvonice nahrazuje starou železnou konstrukci.


V květnu 2012 instalovala firma Bachert pásovou pilu Wood-Mizer LT15. Počáteční investice do tohoto stroje není velká ve srovnání s jinými způsoby řezání dřeva a provozní náklady jsou minimální. Pila je doplněna srovnávačkou/tvarovačkou MP100, takže Bachertovi mohou zpracovat kmen na konečný srovnaný trám bez jakýchkoli dalších větších strojů. Před dodáním pily a srovnávačky trvalo řemeslné zpracování hlavy aspoň den. Teď výroba stejné hlavy trvá méně než hodinu.

Aby si hlavy mohli vyrábět sami, instalovali Bachertovi v květnu 2012 pásovou pilu Wood-Mizer LT15.

Pila LT15 je osazena srovnávačkou/tvarovačkou MP100.


Print

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

VÍTEJTE

Články na našich stránkách ukazují, jak majitelé pil Wood-Mizer po celém světě aktivně přispívají k růstu místních ekonomik a zpracovávají dřevo udržitelným způsobem a ziskem.

AKTUALITY

ZAJISTĚTE SI NÁŠ INFORMAČNÍ BULLETIN

Newsletter

Pokud se vám tento článek líbí, nenechte si ujít žádný další! Budete dostávat měsíčně z Wood-Mizer novinky a články do své schránky.

Budu odebírat