• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

BLOG - Články

Jak řezat při chladném počasí

3. února 2021

Jak řezat při chladném počasí

Ať se nám to líbí nebo ne, zimnímu počasí se nevyhneme, ale to neznamená, že musíme řezání uložit k „ledu.“ Když dorazí nízké teploty a kmeny začínají namrzat, zde je několik užitečných rad, připomínek a odpovědí na běžné dotazy jak se vyrovnat s výzvami, kterým v tomto období roku pilař čelí. S body řádné údržby pily a pilového pásu probranými níže můžete řezat jako profesionál celou dlouhou zimu!

Tip 1: Menší úhel čela pilového pásu
K řezání zmrzlých a částečně zmrzlých kmenů nebo hranolů lze přistupovat jako k řezání tvrdého dřeva. Nejlepší volbou pro zmrzlé dřevo je pilový pás Wood-Mizer Turbo 7. Tento profil používá vyšší zub s hlubšími mezerami, které jsou schopné vytlačit piliny ven z řezu, výsledkem je méně pilin na vašem řezivu. Pilový pás Turbo 7 je k dispozici v těchto variantách:

•    Pilové pásy DoubleHARD – 32x1,14 mm, 38x1,14 mm, 38x1,4mm
•    Pilové pásy SilverTIP - 32x1,07 mm, 38x1,14 mm, 38x1,4 mm, 45x1,4 mm, 50x1,4 mm
•    Pilové pásy BiMETAL - 32x1,07 mm, 38x1,4 mm

Pilové pásy Wood-Mizer s profily 4 a 9 stupňů jsou také dobrou volbou pro zimní podmínky na pásových pilách s nižším výkonem, které používají pásy široké 32mm.

Tip 2: Užší šířka pilového pásu
Úzké pilové pásy mohou mít menší odpor a úspěšněji odstraňují zmrzlé piliny. Zkuste v zimě pilový pás široký 32 mm spíše než pás široký 38 mm. To může mít svůj význam zvláště u pil s motory o menším výkonu.

Tip 3: Věnujte zvláštní pozornost částečně zmrzlým kmenům
V počátečním období zimního počasí je zapotřebí věnovat více pozornosti při řezání prken z vnějšího pláště kmenu, protože kmeny zamrzají od kraje směrem k jádru. Jak leží kmeny dlouhé noci v mrazu, promrzne celý kmen. Na jaře, jak se začne oteplovat, budou kmeny rozmrzat od krajů dovnitř. Nejobtížnější doba k řezání kmenů je když jsou částečně zmrzlé, protože pilový pás střídavě vstupuje a vystupuje ze zmrzlého materiálu. Řezání částečně zmrzlých kmenů lze úspěšně zvládnout, ale bude to obecně vyžadovat poněkud pomalejší rychlost podávání, aby bylo možno sledovat každý řez a jiné nastavení šranku zubů.

Tip 4: Sledujte vodítka pilového pásu
Často kontrolovat vodítka pilového pásu a pokud se uvolní, přitáhnout je nebo vyměnit. Také udržujte pilový pás mimo běh natvrdo po přírubě vodítka. Velmi důležité je, aby byla vodítka vodorovně a nikoli vykloněna nahoru nebo skloněna dolů. Nahlédněte do příručky uživatele, abyste provedli nezbytné seřízení.

Tip 5: Prohoďte vodicí pásy pilového pásu na poháněné a nepoháněné straně
Pravidelně prohazujte vodicí pásy na poháněné a nepoháněné straně pily a vyměňte sjeté a opotřebené pásy. To také pomůže bránit pilovému pásu před během po přírubě.

Tip 6: Kontrolujte rameno vedení pilového pásu
Kluzný pohyb ramena vedení pilového pásu by měl být pevný a měl by zajistit stejnou velikost vůle příruby v obou krajních polohách – vysunuté i zasunuté. To poskytne pilovému pásu stabilitu v řezu.Tip 7: Používejte správné napnutí pilového pásu
Přiměřené napnutí pilového pásu je pro řezání zmrzlého dřeva podstatné. Pokud je to možné, snažte se použít vyšší napnutí a používejte měřidlo napnutí, které ukazuje aktuální napnutí pásu.

Tip 8: Sledujte napnutí pilového pásu
Nepřepínejte hnací řemeny ani je nenechávejte volné. Udržujte je přiměřeně přitažené, nikoli uvolněné.

Tip 9: Vyměňte hydraulickou kapalinu
Jestliže v řezání v chladném počasí pracujete v teplotním rozsahu, který zůstává pod -15°C, doporučujeme k provozu hydraulickou kapalinu Mobil Aero HFA. To vám poskytne rychlejší hydrauliku a menší nároky na elektrický systém vaší pily při řezání za nižších teplot. Když dosáhnou teploty -15°C a více, doporučujeme vrátit se zpět k celoroční kapalině. Při výměně kapaliny se ujistěte, že jsou hydraulické válce v zasunuté poloze. Jestliže používáte hydraulickou kapalinu Mobil DTE 10, nemusíte ji měnit, protože dobře funguje za každého počasí.
Často kladené otázky (Frequently Asked Questions - FAQ)

Otázka: Jak dlouho bych měl v zimě s pásy řezat?
Odpověď:
Se zmrzlými kmeny lze pracovat jako s extrémně tvrdým dřevem a pilové pásy mohou vyžadovat výměnu každou 1-2 hodiny řezání nebo po každých 6-8 kmenech podle jejich velikosti a druhu dřeva. Je lepší měnit pilové pásy častěji než je provozovat až se špičky zubů zaoblí. Používejte předřez/odkorňovač nebo odstraňujte před řezáním z kůry kmenu bláto, kamínky apod. Neukládejte kmeny přímo na zemi při skladování a přepravě, může to také pomoci udržet kmeny čisté a prodloužit životnost pilového pásu.

Otázka: Budu stále potřebovat používat mazání pilového pásu při zimním řezání?
Odpověď:
Ano! Zmrzlé třísky a piliny se budou při řezání zahřívat a pak namrzat na řezivu nebo pilovém pásu. Je vždy prospěšné udržet pilový pás čistý a eliminovat jakýkoli nános smoly na pásu, což může negativně ovlivnit výkon, trvanlivost ostří a celkovou ohybovou životnost. Běžné přísady mohou obsahovat vodu, LubeMizer® additive, Pine-Sol, a rostliné oleje. Kapaliny do ostřikovačů oken nebo nemrznoucí směsi lze přidávat do vody proti zamrznutí. Nezapomeňte, nikdy nepřidávejte hořlavé nebo ekologicky škodlivé kapaliny.

Otázka: Mám něco změnit při ostření pilových pásů?
Odpověď
: Vůbec ne! Nejdůležitější věc je udělat nový ostrý bod na špičce zubu na čele i na zadní straně. Neváhejte nechat pilový pás proběhnout dvakrát nebo třikrát dokola pro naostření zubů.  

Otázka: Bude třeba nastavit pilový pás po každém přeostření?
Odpověď
: Ano, doporučujeme zkontrolovat natavení zubů po každé operaci ostření. Při řezání zmrzlého dřeva také doporučujeme zmenšit šrank průměrně o dvě jednotky na stupnici šrankovníku.

Zimní řezání může být pro vaši pilu to nejnáročnější. Jako vždy, udržujte svou pilu v dobré technické kondici, správně seřízenou a zakrytou když se nepoužívá. Pilové pásy Wood-Mizer jsou nyní připraveny pro chladné dny lépe než kdy předtím a teď jste připraveni i vy. Řiďte se těmito zimními radami a budete lehce řezat zmrzlé dřevo po celou zimní sezónu!

Print

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

VÍTEJTE

Články na našich stránkách ukazují, jak majitelé pil Wood-Mizer po celém světě aktivně přispívají k růstu místních ekonomik a zpracovávají dřevo udržitelným způsobem a ziskem.

AKTUALITY

ZAJISTĚTE SI NÁŠ INFORMAČNÍ BULLETIN

Newsletter

Pokud se vám tento článek líbí, nenechte si ujít žádný další! Budete dostávat měsíčně z Wood-Mizer novinky a články do své schránky.

Budu odebírat