• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

BLOG - Články

Extravagantní dřevěný domek na stromě

18. prosince 2019

Extravagantní dřevěný domek na stromě

Jen během jednoho roku byl postaven podivuhodně tvarovaný domek na stromě o ploše 13m2 z kmenů borovice těžké (ponderosa pine) v Bayfieldu, Colorado. Charles Swindler postavil ten domek pro svá vnoučata.

Pro Charlese Swindlera je odpověď na žádosti lidí pronajmout si těch 13 metrů čtverečních pro svou příští dovolenou naprosto jasná. Ten domek není aktuálně k pronajmutí, protože byl postaven speciálně pro Swindlerova vnoučata. Charles připouští, že domek na stromě je poněkud výstřednější než co si většina vnoučat vůbec může přát, ale on prostě nemohl jinak.

Charles tu chaloupku postavil za jeden rok, je skoro celá z kmenů borovice těžké, vytěžených v rámci programů lesní správy na snížení nebezpečí požáru. Trámy, nosné konstrukce, obklady, šindele, stropy i podlahy byly nařezány na jeho pile LT15, konečné vnitřní práce byly dodělány s použitím zakoupeného cedrového dřeva.


Domeček na stromech ve výšce 8,5 metru byl záměrně navržen se zvláštními úhly pro vizuální efekt.  “Nechtěl jsem pravoúhlý domek,” říká Charles. “Chtěl jsem vytvořit zajímavý vzhled.” Domek na stromě je přístupný po lanovém mostě, je na pohled skutečně pozoruhodný a je vybaven samostatnými kamny, suchým kompostovacím záchodem a dřezem na mytí. Domek je ukotven k živým stromům kovovými šrouby dlouhými 46 cm a 2,5cm v průměru. Kovové spoje jsou přišroubovány k trámům 12,7 x 30 x 850 cm s podlahovými nosníky upevněnými ke každému ze čtyř hlavních trámů. Obložení domku má přírodní hrany a na čelním štítu jsou nařezané zkosené šindele.


Podle Charlese je hlavní příčinou jeho schopnosti postavit tenhle domeček pro vnoučata pila LT15. “Stavba od specializovaného odborníka by pravděpodobně přišla na 100,000 dolarů” říká Charles. “Ale ve skutečnosti to bylo jen asi 12,000 dolarů za materiál.” Charles ukazuje na materiál kostry, nosníky a obklady jako nejnákladnější položky, které byl schopen nařezat sám s prakticky nulovými náklady.

Úspora nákladů je je jedna z výhod poskytnutých pilou a Charles říká, že pilu má už 8 let a ta má pořád takový výkon jako když ji koupil. “Je to prostě skvělý pocit využívat vlastní dřevo a postavit něco jedinečného,” říká Charles. “Náš hlavní dům byl důvodem proč jsem pilu koupil a všechny trámy v domě jsem nařezal na své nemovitosti, na ten dům jsem pak slyšel spoustu chvály.” Charles říká, že pila byla báječná investice pro něj samotného i pro jeho vnoučata.Autor: Jack Petree

Print

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

VÍTEJTE

Články na našich stránkách ukazují, jak majitelé pil Wood-Mizer po celém světě aktivně přispívají k růstu místních ekonomik a zpracovávají dřevo udržitelným způsobem a ziskem.

AKTUALITY

ZAJISTĚTE SI NÁŠ INFORMAČNÍ BULLETIN

Newsletter

Pokud se vám tento článek líbí, nenechte si ujít žádný další! Budete dostávat měsíčně z Wood-Mizer novinky a články do své schránky.

Budu odebírat