• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

BLOG - Články

Dřevozpracující závod ve Slovinsku spoléhá na pily Wood-Mizer

17. dubna 2019

Dřevozpracující závod ve Slovinsku spoléhá na pily Wood-Mizer

Majitel truhlářské firmy vypráví jak postupně zlepšoval a zdokonaloval svůj podnik a vyplnil si svůj sen prací se dřevem.

Jmenuji se Jože Modic a jsem ředitelem firmy Truhlářství Modic v slovinském městě Slovenj Gradec (česky Slovinský Hradec). Podle mě, dřevo přinese do interiéru pocit tepla a styl. Každý kdo dřevo miluje by si měl zvolit profesi ve zpracování dřeva.

Já jsem si vybral povolání v truhlářství v roce 1981, protože jsem ten obor měl skutečně rád a myslím, že jsem se rozhodl správně. Šel jsem do truhlářské školy v Mariboru, která poskytovala tříletou odbornou přípravu.

Naše začátky byly velice skromné. Moje dílna měla rozměry jen 4 x 9 metrů! Jezdil jsem za zákazníky, kterým jsem dělal podlahy a dveře na mopedu… Později jsem se rozhodl nakoupit nějaké strojní vybavení.

Moje představa byla zlepšovat a zdokonalovat svoji firmu postupně a pak tvrdou prací dosáhnout vyššího zisku na jednotlivých výrobcích. Začal jsem si uvědomovat, že stále víc lidí mé výrobky chce, takže jsem výrobu rozšiřoval a začal najímat nové zaměstnance – zprvu jen jednoho, pak dva, tři a víc. Zpočátku jsme byli limitováni naším výrobním zařízením, ale postupně jsme je zdokonalovali.

Naše prvotní zaměření byla práce na dřevěném interiérovém vybavení. Strojní zařízení a naše postupy nám umožňovaly vyrobit cokoli – kuchyně, ložnice, dětské pokoje, kancelářský nábytek... Navíc jsme také nabízeli služby interiérového designu pro místní firmy.

Návrhy našich výrobků jsme si dělali sami – kuchyně z masivu, dýhované dřevotřísky i z lamina. Samozřejmě jsme také dělali kancelářské vybavení, schodiště, dveře a další obecné truhlářské výrobky jako nábytek a okna.
Největší překážkou bylo obstarání správných strojů. Není možné získat vše co potřebujete přes noc – trvá to léta. V našem případě trvalo asi 27 let získat to co máme nyní a stále není hotovo.

Dřevo získáváme od místních vlastníků lesa a lesních společností. Naše práce v podniku začíná u kmenů – surového materiálu – a pokračuje řezáním, tvarováním, příčným řezáním, hoblováním a končí finálním zpracováním.

Používám pily Wood-Mizer pro jejich kvalitu, mobilitu a optimální využití dřeva bez nadměrného odpadu. S touto pilou jsme schopni řádně využít celý kmen, což znamená, že celý výrobek z masivu je vyroben z jednoho kmene.
Když je kmen pořezán na prkna, třídíme je a ukládáme pro sušení.  Když je dřevo připravené, řežeme a hoblujeme. Pak prochází procesem řezání a různého zpracování polotovaru, tvarování, zpracování na CNC stroji, omítání. Nakonec se kusy, předtím než jsou smontovány, natírají, nanáší voskem nebo olejem.

Naši zákazníci oceňují naše schopnosti, kvalitu a samozřejmě teplo jejich domova poté co jim pomůžeme dosáhnout požadovaného zařízení interiéru. Měříme si vše na místě a poradíme jim s výrobky, které se pro jejich životní prostředí nejlépe hodí. Nakonec, jakmile je konečné provedení v jejich domě, jsou zákazníci velice spokojeni.

Doporučil bych práci s masivem, protože ten přináší pocit tepla. Je to surovina, kterou můžete získat v místě a lze ji využít takovým způsobem, který přinese spokojenost i příštím generacím.
Print

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

VÍTEJTE

Články na našich stránkách ukazují, jak majitelé pil Wood-Mizer po celém světě aktivně přispívají k růstu místních ekonomik a zpracovávají dřevo udržitelným způsobem a ziskem.

AKTUALITY

ZAJISTĚTE SI NÁŠ INFORMAČNÍ BULLETIN

Newsletter

Pokud se vám tento článek líbí, nenechte si ujít žádný další! Budete dostávat měsíčně z Wood-Mizer novinky a články do své schránky.

Budu odebírat