• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

BLOG - Články

11. ledna 2018

Úžasný nápad ze Španělska: dřevo na hudební nástroje

Ke zhotovení kytary potřebujte vzácné a hodnotné dřevo, jeho cena může dosáhnout 60,000 Euro za metr krychlový.

Kytary jsou vášní Jorge Simonse. Provozuje podnik MADINTER nedaleko Madridu, který se specializuje nejen na samotnou stavbu kytar, ale spíše na zásobování mistrů všemi nástroji a materiály pro stavbu jejich vlastních hudebních nástrojů.

Slavná španělská kytara Flamenco se na první pohled neliší od klasických kytar. Ale není tomu tak. Tyto kytary jsou lehčí, jejich zvuk je ostřejší a jasnější, tělo je menší a tenčí a nízká poloha strun umožňuje vyloudit zvuk bicích, když struny udeří do pražců. Proto se ozvučné desky a boky kytary Flamenco dělají z cypřiše a nikoli z tropického dřeva cocobolo, což je druh palisandru, které se používá na běžné kytary.

Cypřiš je vzácný strom; ve Španělsku je chráněný. Jorge ukazuje na dva kmeny cypřišů na volném prostranství firmy MADINTER a vysvětluje: "Tyto stromy rostly u někoho dvoře. Majitelé dostali povolení je porazit. Původně se mělo dřevo rozřezat na kusy pro další zpracování, ale kytaristé v rodině se obrátili na naši firmu, abychom se podívali, jestli bychom z toho nemohli dělat ozvučné desky a boky.”

Objemné kmeny o průměru 77 cm, respective 84 cm, mají mimořádně kompaktní a tvrdé dřevo. MADINTER řeže kmeny s malou pilou Wood-Mizer LT10.

"Tenhle stroj je malý, ale odolný," říká Jorge, "a řeže velice dobře i pevné dřevo".

Protože tato pila Wood-Mizer používá úzký a tenký pilový pás (32-38 mm široký a asi 1 mm tlustý), stroj vytváří tenký zářez, takže se z každého kmenu získá po rozřezání více hodnotného dřeva a méně odpadu v pilinách. To má pro Jorgeho velký význam. Při ceně dřeva kolem 60,000 euro za kubík dělá vysoká výtěžnost ohromný rozdíl.

Takže brzy se tyto cypřiše promění na slavné španělské kytary a vášnivé zvuky Flamenca, jako vždy, rozechvějí srdce posluchačů.

Na základě článku Juanma Miranda, MADERA SOSTENIBLE, ŠpanělskoPrint

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

VÍTEJTE

Články na našich stránkách ukazují, jak majitelé pil Wood-Mizer po celém světě aktivně přispívají k růstu místních ekonomik a zpracovávají dřevo udržitelným způsobem a ziskem.

AKTUALITY

ZAJISTĚTE SI NÁŠ INFORMAČNÍ BULLETIN

Newsletter

Pokud se vám tento článek líbí, nenechte si ujít žádný další! Budete dostávat měsíčně z Wood-Mizer novinky a články do své schránky.

Budu odebírat